Stokastik talepli çok depolu araç rotalama problemi için sezgisel bir çözüm yaklaşımı
The heuristic solution approach for stochastic demand multidepot vehicle routing problem
- Tez No: 472700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Stokastik talepli çok depolu araç rotalama problemi(STÇDARP), talepleri bilinen bir olasılık dağılımından gelen müşterilere birden fazla depodan hizmet verilmesi durumda minimum maliyetli rotaların bulunması problemidir. Bu çalışmada şans kısıtı yaklaşımı ile oluşturulan STÇDARP için müşteri taleplerinin normal dağılımdan geldiği varsayımı altında hibrit sezgiseller ile bir çözüm yaklaşımı sunulmuş ve sezgisellerin performansları karşılaştırılmıştır. İlk olarak Clarke ve Wright tasarruf algoritması, en yakın komşu arama algoritması ve rassal olarak başlangıç çözümleri üretilmiş daha sonra çözümlerin geliştirilmesi için her algoritma tavlama benzetimi algoritması ile hibritlenmiştir. Bu çalışmada nadir çalışılan bir konuya sezgisel çözüm yaklaşımı sunulurken aynı zamanda Tavlama benzetimi(TB) metasezgiselinin başlangıç çözümlerine duyarlılığı test edilmiştir. Tavlama benzetimi algoritmasında uygun parametreler kullanılarak C# programı yardımıyla rassal olarak üretilmiş uygun problemler üzerinde uygulama yapılmıştır. Önerilen sezgisel çözüm yaklaşımı ile küçük boyutlu problemler için optimal sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca, algoritma büyük boyutlu test problemlerine uygulanmış ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stochastic demand multi-depot vehicle routing problem (SDMDVRP) is the problem of calculating minimum cost route in case of more than one depot is served to customers, where customers' demands assume a known probability distribution. In this study, a solution approach was presented with the hybrid heuristics for SDMDVRP, which was generated with the chance constraint approach, under the assumption that the customer demands followed the normal distribution, and the performances of the heuristics were compared. Firstly, starting solutions were generated using Clarke and Wright the saving algorithm, the nearest neighbour search algorithm and random search algorithm. Then each algorithm hybridized with simulated annealing (SA) algorithm to improve the solutions. A heuristic solution approach, to a rare subject (SDMDVRP) in literature, is presented. The sensitivity to initial solutions of SA metaheuristic is also tested. In the simulated annealing algorithm, randomly generated problems are solved with the suitable parameters using C#. With the proposed heuristic solution approach, optimal results are obtained for small size problems. Moreover, the algorithm is applied to large size test problems and the results are given.