Kalp sesiyle (fonokardiyogram ile) kimlik doğrulama
Heart sound (phonocardiogram) in identity verification
- Tez No: 472699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kalp sesi biyometriği (fonokardiyogram) güvenilir bir yöntem olup, 2008'den itibaren bu alanda araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, fonokardiyogram sinyali bir biyometrik yöntem olarak kimlik doğrulama için kullanılmaktadır. Bu amaçla, sinyali normalleştirme, gürültüyü kaldırma ve kalp döngüsünü hesaplamadan sonra Mel-Ölçekli Dalgacık Dönüşüm, özellik çıkarma için kullanılır. Sesin referans ve test örneklerinin aynı düzeyde elde edilmesi için, Dinamik Zaman Bükme ile bir eşik değeri kullanılmaktadır. Bu çalışmada önceki araştırmalara göre %2,42 gibi daha düşük hata oranı elde edilmiştir. Bu araştırmanın önemli noktası desen eşleştirme (istatistiksel olmayan) yöntemi kullanarak hata oranının düşürülmesidir. Kullandığımız veri tabanı 206 kişiden kaydedilen 412 ses örneklerini içermektedir. Her kişiden iki örnek Wav formatında kayıt altına alınmış olup, örneklerin uzunluğu 20 ile 70 saniye arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart sound biometry (phonocardiogram) is a reliable method and since 2008, research has been conducted on this field. In this study, phonocardiogram signal has been used as a biometric method for identity verification. For this purpose, signal normalization, noise filtering, and calculating the cardiac cycle are used; after these operations the Mel-Scaled Wavelet transform (MSWT) technique is used as a feature extraction method. Dynamic Time Warping (DWT) technique with a threshold is applied to get the similar reference and testing sound samples. In this study, a lower error rate of 2.42% was obtained compared to previous studies. The important point of this research is to reduce the error rate using the pattern matching (non-statistical) method. The database we use contains 412 audio samples recorded from 206 people. Two samples of each person are recorded in Wav format, and the length of the samples varies between 20 and 70 seconds.