Muğla ili Milas ilçesi Beçin antik kentinde bulunan Büyük hamamın (Ahmet Gazi hamamı) restorasyon önerisi
Restoration proposal for Great bath (Ahmet Gazi bath) in Mugla Milas-Becin antique city
- Tez No: 472706
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışma, Muğla İli Milas İlçesi Beçin Antik Kenti'nde yer alan, Menteşeoğluları Beyliğine ait 14. yüzyıl yapısı olan Büyük Hamam'ı konu almaktadır. Çalışmanın amacı; kültür mirasımız olan bu hamamın korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için güncel durumunun belgelenmesi, özgün durumunun yorumlanabilmesi için restitüsyon analizi ve belgeleme ve analiz çalışmalarının sentezlenmesi neticesinde sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi sunmaktır. Tez kapsamında, Büyük Hamam'ın günümüzdeki durumu incelenmiş, değişim ve bozulma analizleri ve karşılaştırmalı çalışma ile özgün durumu araştırılmış ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ile yapı ve çevre verileri ile uyumlu bir işlev ve fiziksel müdahale önerileri ile sürdürülebilir korunmasını sağlayacak restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about Great Bath, situated in Muğla- Milas- Beçin Antique City constructed in 14th century by Menteşeoğlu principality. The aim of this study is to preserve this bath, which is a cultural heritage and transfer it to future generations, by documenting its current situation, restitution analysis for the interpretation its authentic structure and a restoration proposal for sustainable preservation of the bath in line with conservation principles. In the scope of the thesis, the present situation of the Great Hamam was investigated, the original situation was investigated with the changes and deterioration analyzes and comparative studies and a restoration project was prepared to evaluate the obtained information and provide a function and physical intervention compatible with the building and environment data and sustainable protection.