Sivas ili Merkez ilçesi geleneksel konutlarının analiz ve değerlendirilmesi bağlamında koruma önerilerinin geliştirilmesi
Developing preservation proposals of Central province Sivas city in the context of their analysis and evaluation
- Tez No: 472708
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Çalışmanın amacı; Sivas İli Merkez İlçesi'nde günümüze çok az örneği ulaşabilmiş olan geleneksel konutları belgelemek, sahip olduğu değerleri ve sorunları saptamak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için koruma ve geliştirme önerileri oluşturmaktır. Bütünleşik bir koruma anlayışıyla ele alınan çalışma çevresel ölçekte başlayıp, yapı ölçeğine kadar detaylandırılmıştır. Bu amaç üzere hazırlanan çalışma giriş ve sonuç bölümleri dahil olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi, ikinci bölümde Sivas İli'nin genel analizi aktarılmıştır. Üçüncü bölümde çalışma alanı ile ilgili analizler yer almaktadır. Dördüncü bölümde çalışma alanı fiziksel ve sosyal olarak değerlendirilmiştir. Kentte dağılmış bir vaziyette olan geleneksel konutların ve bunların çevresel özellikleri ile birlikte oluşturdukları geleneksel dokunun barındırdığı; değer, potansiyel ve sorunların benzerlik ve farklılıkları bağlamında bölgelemeler yapılmıştır. Beşinci ve altıncı bölümde, bu gruplandırmalar doğrultusunda geleneksel konutlar için, fiziksel, işlevsel ve sosyal olarak koruma ve gelişme önerileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is the to document the traditional houses in Sivas Province Central District which have very few examples of day-to-day life, to determine the values and problems that they possess and to establish protection and to offer development proposals in order to ensure their transfer to future generations. The study, which was dealt with an integrated approach for preservation, starts from the environmental scale and is detailed to the building scale. The study prepared for this purpose consists of six sections including introduction and conclusion sections. The aim, content and method of the study introduction section and the general analysis of Sivas Province is given in the second part. In the third chapter, analyzes related to the study area are included. In the fourth section, the study area is evaluated physically and socially. The traditional houses scattered around the city and their traditional surroundings with their environmental characteristics; value, potential and problems of the description are made in the context of zonal differences and similarities. In the fifth and sixth sections, in terms of these groupings, physical, functional and social protection and development proposals have been identified for traditional dwellings.