Lineer pozitif operatör dizilerinin q-genelleşmelerinin yaklaşım özellikleri
The approximation properties for q-generalization of linear positive operators sequences
  1. Tez No: 472718
  2. Yazar: KADİR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, ilk olarak Bernstein operatörlerinin Modifiye Schurer Tipi tanımlanmıştır. Daha sonra Modifiye Bernstein-Schurer-Kantorovich operatörlerinin düzgün yakınsaklığı incelenmiştir. Sonuç olarak, operatörün istatistiksel yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı ise sırasıyla süreklilik modülü, lipschitz sınıfındaki fonksiyonlar ve peetre- fonksiyoneli yardımıyla incelenecektir. Ayrıca Bernstein-Schurer-Stancu operatörleri üzerinde çalışılacaktır. Bernstein-Schurer-Stancu operatörlerinin istatistiksel yaklaşım özellikleri, süreklilik modülü ile yaklaşım hızı, peetre- fonksiyoneli ile yaklaşım hızı ve istatistiksel yakınsaklığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Firstly in this thesis, the modified Schurer type of Bernstein operators is defined. And then, the uniform convergence of the modified type of Bernstein Schurer operators is investigated. Therefore, the approximation properties and the rate of convergence of the modified type of Bernstein Schurer operators are investigated by the modulus of continuity, Lipschitz class functions and Peetre- functionals, respectively. On the other hand, we will work on the Bernstein-Schurer-Stancu operators. The statistical approximation properties and the rate of convergence of the Bernstein-Schurer-Stancu operators are investigated by the modulus of continuity and Peetre- functionals, respectively.