Mikron altı boyutlarda küresel karbon partiküllerin sentezi ve süperkapasitör elektrotlarında kullanımı
Synthesis of spherical carbon particulates in sub-micron sizes and their usage in supercapacitor's electrodes
  1. Tez No: 472717
  2. Yazar: NİLÜFER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gittikçe artan enerji tüketimiyle birlikte geleneksel enerji kaynaklarının hızla tükendiği günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları ve enerjinin depolanarak kullanıldığı sistemler fazlasıyla öne çıkmıştır. Bunun yanısıra, mevcut enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması, maliyetlerin azaltılması ve ihtiyaç anında kullanım gereksinimi, enerjinin depolanarak kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Konvansiyonel kapasitörler ve bataryalar gibi elektrokimyasal enerji depolama sistemleri arasında yer alan süperkapasitörler yüksek güç yoğunlukları, depoladıkları enerjiyi çok kısa sürede salabilme, uzun servis ömrü, çevre dostu ve kararlı yapıları ile bir çok uygulamada önemli bir rol üstlenmiştir. Elektrokimyasal çift tabakalı kapasitör (EDLC) olarak da adlandırılan süperkapasitörler, yüksek yüzey alanına sahip gözenekli elektrotlar üzerinde elektrolit içindeki iyonların adsorbsiyonuyla enerjiyi depolamaktadır. Hücre tasarımı, elektrolit, elektrot yüzey alanı, gözenek yapısı, akım kollektörleri, seperatör, çalışma voltajı gibi pek çok faktör içinde, yüksek yüzey alanı ve elektrolit süperkapasitör performansını belirleyen anahtar parametrelerdir. Bu çalışmada solvotermal sentez yöntemi ile elde edilen mikron altı karbon küreler (% 10) aktif karbon (%80) ve PTFE (%10)ile harmanlanarak süperkapasitör elektrot malzemesi olarak kullanılmıştır. Elektrokimyasal testler 1,0 M H2SO4'ün sıvı ve jel formları içinde gerçekleştirilmiştir. Çevrimli voltametri, galvanostatik şarj/deşarj yöntemi ve self deşarj yöntemi ile elde edilen veriler spesifik kapasitans, spesifik güç, spesifik enerji ve kulombik verim değerlerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Sonuçlar, elektrot yüzeylerinde faradayik reaksiyonların meydana gelmediğini ve solvotermal yöntemle elde edilen mikron altı kürelerin elektrot bileşeni olarak grafit yerine kullanılabileceğini göstermiştir. Düşük akım yoğunluklarında elektrolitin sıvı ve jel formları içinde spesifik kapasitans değerleri sırasıyle 103 F/g ve 104 F/g , yüksek akım yoğunluklarında ise 92 F/g ve 87 F/g olarak belirlenmiştir. 0,5 V doygunluk potansiyelinde süperkapasitör jel formundaki elektrolit içinde sıvı formundakine göre % 30 daha iyi self-deşarj özelliği sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing consumption of energy and the consumption of traditional energy sources, renewable energy sources and systems where energy is stored and used have come to the fore. Due to the increasing energy consumption and exhaust of conventional energy sources in our modern world, the use of renewable energy sources and the systems in which energy is stored in situ, gain the importance. Beside this, the use of both existing and renewable energy resources more efficiently, attempts to reduce the costs and the need for instant use have made it mandatory to store and use energy. Supercapacitors, among the electrochemical energy storage systems such as conventional capacitors and batteries have played an important role in many applications with high power densities, very short energy release time, long cycle life, environmentally friendly and stable construction. Supercapacitors, also called electrochemical double layer capacitors (EDLC), store energies by adsorption of ions in the electrolyte on porous electrodes with high surface area. There are many factors such as cell design, electrolyte, electrode surface area, pore structure, current collectors, separator, operating voltage, effecting the performance of a supercapacitor, but the key parameters are the high surface area and electrolyte among them. In this study, sub-micron sizes carbon spheres (10%) obtained by solvothermal synthesis were blended with activated carbon (80%) and PTFE (10%) and used as supercapacitor electrode material. Electrochemical tests were performed in 1.0 M H2SO4 in liquid and gel forms. The data obtained by cyclic voltammetry, galvanostatic charging / discharging method and self discharge method were used to determine the specific capacitance, specific power, specific energy and coulomb yield values. The results show that he faradic reactions do not occur on the electrode surfaces and that submicron spheres obtained by solvothermal methods can be substituted for graphite as an electrode component. At low current densities, the specific capacitance values of electrolytes in liquid and gel forms were determined as 103 F / g and 104 F / g respectively. These values were obtained as 92 F / g and 87 F / g, respectively, at high current densities. The supercapacitor with electrolyte in gel form shows 30% better self-discharge property than the one whose electrolyte is in liquid form, at 0,5 V.