Hemzemin geçitlerde iyileştirmelerin seçimi ve maliyetlerinin karşılaştırılması
Selection of improvements in level crossings and comparison of their costs
- Tez No: 472722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde, artan nüfus etkisiyle yerleşim alanları genişlemiş, bu durum karayolu ile demiryolunun aynı seviyede kesiştiği bariyerli veya bariyersiz olarak düzenlenen hemzemin kesişmeleri artırmıştır. Bu geçitlerde gerek araç sürücülerinin dikkatsiz ve hatalı davranışları, gerekse yayaların hatalı davranışları ölümcül kazalarla sonuçlanmaktadır. Bu tip kazaların önlenmesi amacıyla, öncelikle demiryolu kazalarının en fazla olduğu hemzemin geçit bölgelerinin iyileştirilmesi, bu yönde gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda, 28696 sayılı ve 03.07.2013 tarihli resmi gazetede“Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik”yayımlanmıştır. Yönetmelik çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından, kazalar açısından kritik olan ve seyir momenti esas alınarak tespit edilen hemzemin geçitler için iyileştirme çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmada öncelikle, iyileştirme gereksinimi olan hemzemin geçitlerin belirlenmesi için seyir momenti ile birlikte diğer parametreleri de dikkate alan bir puanlama tablosu oluşturulmuştur. Puanlama tablosu oluşturulurken Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) puanlama yönteminden yararlanılmıştır. Daha sonra TCDD tarafından iyileştirilmesi planlanan farklı tip ve özellikteki 5 adet hemzemin geçidin puanları hesaplanarak, ikisi alt geçit, ikisi üst geçit iyileştirmesi ve biri de mevcut durum iyileştirmesi şeklindeki mühendislik çözümlerinin maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the effect of increasing population, residential areas have widened and this has increased the intersection of both roads and railways in the same level. In these crossings, careless and erratic behaviors of the drivers and wrong behavior of the pedestrians results in fatal accidents. In order to prevent such accidents, it is necessary to improve the passageway areas where the railway accidents are the greatest and to carry out necessary studies in this direction. In this direction, the official gazette dated 03.07.2013 numbered 28696 published the“Regulations on the Measures to be Taken and the Principles to be Implemented in the Railway Crossing Passages”. Within the framework of the Regulation, improvement studies have been initiated by the Republic of Turkey State Railways (TCDD) for crossings which are critical of accidents and whose vehicle intensity is high. In this study, a scoring table was developed which takes into account other parameters along with the cruising moment to determine the crossings requiring improvement. The Analytical Hierarchy Process (AHP) scoring method has been used when creating the scoring chart. Afterwards, the scores of 5 different types and characteristics of different crossings planned to be improved by TCDD were calculated. Then the costs of solutions for two underpasses, two overpass improvements and one current status improvement were compared.