Ankara kenti yerleşim bölgesi geoteknik haritası ön çalışması
A Preliminary work on the geotechnical map of Ankara region
  1. Tez No: 3357
  2. Yazar: SALİH AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ANKARA KENTÎ YERLEŞÎM BÖLGESİ GEOTEKNİK HARİTASI ÖN ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Salih AKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1987 ÖZET Geoteknik haritalar, belirli bir bölgede yapılmış olan zemin etüdlerinin sistemli bir şekilde birleşti rilmesiyle oluşturulmaktadır. Ankara zeminlerinde, günümüze kadar farklı kuruluş lar tarafından çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonuçlarının bir geoteknik harita üzerinde birleştirilmesinin bölge zeminleriyle ilgilenen uygu layıcı mühendislere yararlı olacağı düşünülmektedir. Bölgenin geoteknik haritasının oluşturulması, esas o larak, konuyla ilgili tüm kuruluşların katkıları ve.aralarındaki iletişimin sağlanmasıyla mümkün olabil mektedir. Bu çalışma ile, belirli bir bölgenin geoteknik haritasının hazırlanması sırasında izlenecek yollar ir delenmiş, benzer çalışmaları yapmış ülkelerin deneyim leri incelenerek ülkemizin yapısına uygun olduğu dü şünülen bir yöntem önerilmiştir. IIIAyrıca Ankara kenti içinde seçilen, geoteknik araş tırmaların nisbeten az olduğu (Sıhhiye, Opera, Akköprü,- Gazi mahallesi ve İstanbul yolu yakın çevreleri) böl gede geoteknik harita için örnek olabilecek bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile seçilen pilot bölgede yer- alan Holosen yaşlı alüvyonda yapılmış olan 43 adet zemin sondajı ve 684 adet geoteknik deney, istatiksel değerlendirmeye tutulmuş, durumu ve mühendislik özellik leri incelenerek, varılan sonuçlar, örnek geoteknik hari tanın oluşturulmasında kullanılmıştır. çalışma sonucunda,Ankara'nın geoteknik haritası nın hazırlanmasında, kullanılabilecek çok sayıda veri nin, çeşitli kuruluşların arşivlerinde bulunduğu, ancak arazi ve laboratuvar deneylerinin yapım yöntemlerinde kurumlar arasında önemli farklılıklar olduğu görülmüş, mevcut standartlara yeterince uyulmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca zemin araştırmaları yapan kuruluşların elde ettikleri verilerin belirlenen bir merkezde toplanması, hem geoteknik haritanın oluşturulmasında, hemde gerek siz tekrarların önlenmesinde yararlı olacaktır. IV
Özet (Çeviri)
A PRELIMINARY WORK ON THE GEOTECHNICAL MAP OF ANKARA REGION (M.Sc. Thesis) Salih AKSOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1987 ABSTRACT Geotechnical maps are prepared by combining site inves tigations systematically. Many investigations in Ankara have been done by different researchers and organizations.lt is believe that preparing a geotechnical map by using the re sults of those studies would be useful for the engineers who are involved in design and construction. Basicly, forming the geotechnical map of the region is only possible by having coordination between all related organizations. In this thesis, the procedure for preparing a geo technical map has been discussed and a convinent method has been suggested for our country by investigating the studies done in foreign countries. Besides that a pilot study for preparation of a geo technical map has been performed in a specific regions(Sıhhiye, Opera, Akköprü, Gazi Mahallesi and areas around İstanbul Highway) of Ankara where relatively few soil investigations have been done. 43 soil borings and 684 geotechnical tests done in the Holosen alluvium of the re gion which has been chosen for this study were evaluated statistically, the existing condition and the engineering properties were also investigated and analysed. The results have been used for developing of the geotechnical map..In conclusion, it has been understood that there has been many data, which can be used for preperation of the geotechnical map of Ankara is available in the files of different organizations, but the methods and the procedures of the experiments done in the field and laboratories show significant differences. Also most of the experiments have not been done in accordance with the existing standards satisfactorily. More over collection and analysis of the data obtained by different authorities in soil investigations at a speci fic center would be very useful and helpful for the prepa ration of geotechnical maps, which will also prevent un necessary repetations. VI