Hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalara etki eden faktörlerin lojistik regresyon modellemeyle belirlenmesi
Determination of the parameters affecting on the level crossing accidents by logistic regression modelling
  1. Tez No: 543418
  2. Yazar: AHMET DERYA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Demiryolları, konforlu, ekonomik ve güvenli bir ulaşım aracı olması sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmektedir. Buna bağlı olarak demiryolu ulaşımının güvenliği için alınacak tedbirlerle ilgili çalışmalar da arttırılmış, çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Demiryolu taşımacılığında kaza riskinin en yüksek olduğu kesimler olan hemzemin geçitlerde, 2013 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren“Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmelik”kapsamında belirtilen hususlar çerçevesinde, ya iyileştirmeler yapılmakta ya da Yönetmeliğe uymayan hemzemin geçitler kapatılarak yerine alt veya üstgeçit yapılmaktadır. Bu çalışmada 2008, 2009, 2013 ve 2014 yıllarında kaza meydana gelen hemzemin geçitler ve bu yıllarda kaza meydana gelmemiş hemzemin geçitlerden oluşturulan gruplar ele alınmış, lojistik regresyon modelleme yöntemiyle istatistiksel analizler yapılarak hemzemin geçitlerin ilgili Yönetmelikte yer alan fiziksel özellikleri ve trafik yoğunluğu parametrelerinin kazalar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda hemzemin geçitlerin cinsi ve açıklığı parametrelerinin kazalar üzerinde bağımsız belirleyici olduğu görülürken seyir momentinin bağımsız belirleyici olmadığı görülmüştür. Fakat tanımı hemzemin geçitten bir yılda geçen karayolu ve demiryolu araçlarının sayılarının günlük ortalama değerlerinin çarpımı olan seyir momenti değerinin kazalar üzerinde bağımsız belirleyici olmadığı sonucu, bu parametrenin bileşenlerinin kazalar üzerinde bağımsız belirleyici olup olmadığı merakını doğurmuştur. Bu duruma göre hemzemin geçit cinsi, açıklığı, 24 saatte geçen yıllık ortalama karayolu aracı sayısı ve 24 saatte geçen yıllık ortalama tren sayısı parametreleriyle yeni bir lojistik regresyon modeli oluşturulmuştur. Bu modelin analizi yapıldığında ise hemzemin geçit cinsi ve 24 saatte geçen yıllık ortalama karayolu aracı sayısı parametrelerinin hemzemin geçitlerde meydana gelen kazalar üzerinde bağımsız belirleyiciler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As being comfortable, economic and safe way of transportation, railways are developing rapidly in our country likewise in all around the whole world. Therefore, studies have been increased while various regulations have been made for the safety of railway transportation. Level crossings, where the risk of accidents is highest in the railway transportation, are being improved or closed by constructing overpass or underpass instead within the framework of the clauses specified in the“Regulations Regarding the Measures to be Taken in the Railway Crossing Passages and the Implementation Principles”which is published in The Official Gazette in 2013. In this retrospective case control study, two groups are composed by the level crossings that accident occurred and not occurred on, in the years 2008, 2009, 2013 and 2014. It is studied and statistical analyzes were carried out by logistic regression modeling to investigate the effects of physical characteristics and the traffic volume parameters of the level crossings on the accidents. First results of the study showed that the parameters of type and width of level crossing are independent determinants for level crossing accidents, while the parameter of traffic moment is not. As traffic moment is found as not an independent determinant for accidents, it is wondered if the components of this parameter are independent determinants or not. Therefore, by taking out traffic moment parameter, a new logistic regression model was carried out while adding annual average daily vehicle and train count parameters to find out independent determinants. The last results showed that the type of level crossing and the annual average daily vehicle count parameters are independent determinants for level crossing accidents.