Glukoza duyarlı grafen esaslı yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor based on graphene for glucose detection
- Tez No: 472725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için grafen esaslı yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaç doğrultusunda, camsı karbon elektrot yüzeyi altın nanoparçacıklı grafen damlatılmak sureti ile kaplandı. Grafen ile kaplanmış camsı karbon elektrotun en iyi çalışma şartları belirlendi. Glukoz oksidaz enzimi, gluteraldehit ile çapraz bağlama yöntemiyle Grafen/AuNP/Nf-GCE yüzeye immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonrasında meydana gelen hidrojen peroksitin +0,60 V potansiyelde yükseltgenmesi esasına göre yapıldı. Elektrot ve biyosensörün yüzey morfolojisi AFM, SEM, XRD ve yüzey temas açısı analizi ile değerlendirildi. Biyosensörün glukoz tayini için doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensör üzerine substrat derişiminin etkisi incelendi. Enzim için önemli olan Km ve Vmaks sabitleri bulundu. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevabı üzerine etkileri incelendi. Sentetik kan örneğinde glukoz tayini gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose was developed. For this purpose, the glassy carbon electrode surface was covered with a gold nanoparticle graphene drop. The best working conditions of the glassy carbon electrode coated with graphite were determined. Glucose oxidase enzyme was immobilized to Grafen / AuNP / Nf-GCE surface by cross-linking with gluteraldehyde. Glucose detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at +0,60 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. Surface morphology of film electrode and biosensor was evaluated by AFM, SEM, XRD and surface contact angle analysis The linear working range of biosensor for glucose was determined. The effects of pH and temperature on there response of the glucose biosensor were investigated. The Km and Vmax constants, which are important for the enzyme, were determined. Reusability and storage stability of the biosensor were deputised. The interference effects were investigated in biological fluids. Determination of glucose was performed in synthetic blood.