Farklı gerilmeler altında açılı delikli plakalarda oluşan gerilme analizi ve çentik etkisinin belirlenmesi
Definition of the stress analysis and notch effects in the angled drilled plates under different stresses
- Tez No: 472724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, parametrik katı modeller Solidworks ile tasarlanmıştır. Bu katı modellerin Ansys programı üzerinde statik yapısal analizleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, parametrik kuvvetler tanımlanmıştır. 15°, 30°, 45°, 60°, 75° ve 90° olarak delinmiştir I profil, T profil, dikdörtgen profil, dikdörtgen boru profil, dairesel profil ve dairesel boru profil üzerine uygulanmıştır. Gerilme analizleri 2500N, 5000N, 10000N, 15000N, 20000N ve 25000N değerindeki parametrik kuvvetler altında gerçekleştirilmiştir. Materyal üzerindeki çentik etkisi belirlenmiştir. Ansys sonuçları, matematiksel hesaplamalar sonucunda elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda bazı sorulara yanıtlar bulunmuştur. Hangi profil çekme gerilmesi altında daha fazla uzamaya maruz kalmıştır? Hangi delme açısı profile diğer açılardan daha fazla etkisi olmuştur? Delinmiş ve delinmemiş profil arasındaki farklılıklar nelerdir? Hangi profilin uzamaya karşı gerilmesi daha fazladır? Açılı delme uygulamasını nerede kullanabiliriz? Bu tip soruların yanıtları Ansys hesaplamaları ve matematiksel hesaplamaların karşılaştırılmasına bağlı olarak bulunmuştur. Tüm karşılaştırmalar ve analiz sonuçları şekiller ve çizelgeler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, parametric solid model of beams have been designed with Solidworks. These models were analyzed on the Ansys programme. On the Ansys static structural analyses were performed. Firstly, parametric forces were defined and applied to the beams which are angle such as 15º, 30º, 45º, 60º, 75º, 90º drilled beams like I beam, T beam, rectangular beam and rectangular tube, circular beam and circular tube. The stress analyses were analyzed under parametric forces such as 2500N, 5000N, 10000N, 15000N, 20000N, 25000N. The notch effect on the materials was determined. The results of Ansys were compared with the results obtained by mathematical calculations. As a result of these comparisons, some answers were found. Which beam has more elongation under tensile stress? which drilling angle profile has more effect than other angles? What are the diffrences between drilled and undrilled beam? Which beam has more stress against elongation? Where can we use these angled drilling applications? These questions were answered owing to the Ansys analyses and math calculations comparisons. All comparison and analysis results were shown on graphics and tables.