Diyabet ile ilişkili bazı analitlerin tayinine yönelik ileri malzeme esaslı iletken mürekkeplerile esnek ve giyilebilir sensörlerin geliştirilmesi
Development of flexible and wearable sensors with advanced material based conductive inks for determination of some analytes related to diabetes
- Tez No: 1018099
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Kronik hastalıklardan biri olan diyabetin tanı ve takibinde önemli yere sahip glukoz, insülin, kortizol, epinefrin ve norepinefrin analitlerinin yerinde ve sürekli izlenmesini sağlamak amacıyla, giyilebilir sensörlerde kullanılabilecek kağıt tabanlı esnek ekran baskılı elektrotlar (SPE) geliştirilmiştir. Bu kapsamda, grafit (G) esaslı iletken mürekkeplere farklı fonksiyonel nanomalzemeler eklenerek enzim, aptamer veya antikor içermeyen elektrokimyasal algılama platformları hazırlanmıştır. Glukoz tayini için bakır ferrit nanopartikül (CuFe2O4), kükürt katkılı grafen oksit (S-GO) ve G içeren iletken mürekkep kullanılmıştır. Geliştirilen CuFe2O4/S-GO/G/SPE ile yapay ter örneğinde fizyolojik pH'da 2,93 µM tayin sınırı (LOD) ve 0,0075–5,0 mM doğrusal aralık elde edilmiştir. İnsülin tayini için metal organik kafes yapısı HKUST-1, çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) ve G içeren iletken mürekkep kullanılarak MWCNT/HKUST-1/G/SPE hazırlanmıştır. Yapay kan serumu örneğinde 8,81 nM LOD değeri ve %94,89–104,33 geri kazanım değerleri sağlanmıştır. Kortizol tayininde MXene, altın nanopartikül (AuNPs) ve G içeren iletken mürekkep kullanılarak MXene/AuNPs/G/SPE üretilmiştir. -1,0 V ön işlem sonrası sıyırma tekniğiyle 2,59 ng/mL LOD değeri sağlanmıştır. Sensör yapay ter ile tükürük örneklerinde uygulanmıştır. Epinefrin tayini için nikel oksit (NiO), grafen kuantum noktaları (GQD), bakır kobaltit (CuCo2O4) ve G içeren iletken mürekkep kullanılarak NiO/CuCo2O4/GQD/SPE geliştirilmiştir. 11,66 nM LOD değeri ile 0,02–2 µM ve 10–500 µM doğrusal aralıklarda tayin gerçekleştirilmiştir. Norepinefrin için seryum oksit (CeO2), MXene ve G içeren iletken mürekkep ile MXene/CeO2/G/SPE hazırlanmıştır. Yapay idrar örneğinde 77,29 nM LOD değeri ve %95,10–102,75 geri kazanım değerleri elde edilmiştir. Esnek elektrotlar dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), X-ışını difraksiyon spektroskopisi (XRD), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), alan emisyonlu taramalı elektron mikroskopisi (FESEM) ve X-ışını enerji dağılım spektroskopisi (EDX) ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen düşük maliyetli, kolay hazırlanabilir, kısa analiz süreli, tek kullanımlık ve minyatürleştirilebilir esnek elektrotların gerçek zamanlı sağlık izleme ve giyilebilir sistemlere entegrasyon açısından güvenilir, pratik ve ölçeklenebilir bir sensör stratejisi başarıyla sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Paper-based flexible screen-printed electrodes (SPEs) suitable for use in wearable sensors have been developed to enable the on-site and continuous monitoring of glucose, insulin, cortisol, epinephrine, and norepinephrine analytes, which play a crucial role in the diagnosis and management of diabetes, a chronic disease. In this context, enzyme, aptamer, and antibody-free electrochemical sensing platforms were prepared by incorporating different functional nanomaterials into graphite (G) based conductive inks. For glucose determination, a conductive ink containing copper ferrite nanoparticles (CuFe2O4), sulfur-doped graphene oxide (S-GO), and G was used. The CuFe2O4/S-GO/G/SPE provided a limit of detection (LOD) of 2.93 µM and a linear range of 0.0075–5.0 mM at physiological pH in artificial sweat samples. For insulin determination, an SPE was prepared using a conductive ink containing the metal organic framework HKUST-1, multi-walled carbon nanotubes (MWCNT), and G, resulting in the fabrication of MWCNT/HKUST-1/G/SPE. In artificial blood serum, an LOD of 8.81 nM and recovery values of 94.89–104.33% were achieved. For cortisol determination, MXene/AuNPs/G/SPE was fabricated utilizing a conductive ink containing MXene, gold nanoparticles (AuNPs), and G. Following a −1.0 V pretreatment, LOD of 2.59 ng/mL was obtained using a stripping technique. The sensor was applied to artificial sweat and saliva samples. For epinephrine determination, NiO/CuCo2O4/GQD/SPE was developed using a conductive ink composed of nickel oxide (NiO), graphene quantum dots (GQD), copper cobaltite (CuCo2O4), and G. Determination was performed with an LOD of 11.66 nM over the linear ranges of 0.02–2 µM and 10–500 µM. For norepinephrine, MXene/CeO2/G/SPE was fabricated by employing a conductive ink containing cerium oxide (CeO2), MXene, and G. In artificial urine, an LOD of 77.29 nM and recovery values of 95.10–102.75% were obtained. The flexible electrodes were characterized by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), X-ray diffraction spectroscopy (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), field emission scanning electron microscopy (FESEM), and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX). The results demonstrated that the developed flexible electrodes offer a reliable, practical, and scalable sensor strategy for real-time health monitoring and integration into wearable systems, owing to their low cost, easy fabrication, short analysis time, disposability, and potential for miniaturization.