Öngerilmeli demiryolu köprüleri üzerine bir çalışma
A study on prestressed concrete railway bridges
  1. Tez No: 472736
  2. Yazar: ÜSAME EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz modern Türkiye'sinde, hızlı tren demiryolu projelerinin sayısı giderek artmaktadır ve dolayısıyla demiryolu köprülerinin tüm ulusal projeler içindeki payı da gün geçtikçe artmaktadır. 1950'li yıllardan beri demiryolu sektörüne olan yatırımların oldukça az olması sebebiyle demiryolu köprüsü tasarımı bilgisi ve bu alandaki tecrübe de hayli düşük seviyede kalmıştır. Fakat 2003 yılında yeni hızlı tren projeleriyle başlayan demiryolu sektöründeki yeniden doğuş ile demiryolları Türkiye ulaştırma sektöründe çok büyük önem kazanmaya başlamıştır.Türkiye'de tasarımcılar yıllardır karayolu projelerine daha aşina oldukları için ve demiryolu alanında fazla tecrübeye sahip olmadıkları için yeni demiryolu köprülerinin tasarımında bir karayolu standardını kullanma eğilimindedir. Aynı kriterleri kullanarak, aynı düşünüş tarzı ile yeni köprülerin tasarımını yapmak artık bir alışkanlık haline gelmiştir. Bu alışkanlığın süregelmesi üzerine çoğu demiryolu köprüsünün tasarımı, özellikle sismik tasarım için, AASHTO kriterleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada, AASHTO sismik tasarım kriterlerinin bir demiryolu köprüsüne uygulanabilirliği analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye Ulusal Şartnamesi olan DLH şartnamesinin sismik tasarım kriterleri incelenmiş ve AASHTO ile olan farkların ve köprünün tasarımına olan etkisinin görülebilmesi için bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için bir örnek köprü modeli, bilgisayar programı yardımıyla Türkiye'de iki farklı deprem bölgesi için analiz edilmiştir. Bu karşılaştırma Türkiye'de demiryolu köprülerinin tasarımında yıllardır neden AASHTO şartnamesinin tercih edildiği hakkında ipuçları verecektir.
Özet (Çeviri)
In today's modern Turkey, the number of high-speed railway projects is gaining an important increase and therefore, the share of the railroad bridges amongst all national projects has been increasing. Due to the lack of investments on railways since 1950s, knowledge of railroad bridge design and experience in this field have been at a very low level. However, with the renaissance in the railway sector starting with new high-speed line projects from 2003, railways have gained much more importance in the transport sector in Turkey. Designers in Turkey tend to use a highway standard for new designs of railway bridges, because they have all been familiar with highway projects for long years, but not much experienced in the field of railway bridges. It has become such a habit to design new bridges with the same mentality, using the same criteria. To carry on this habit, most railway bridges have been designed according to AASHTO criteria, especially for seismic design. In this study, the applicability of AASHTO seismic design criteria to a railway bridge was analysed. Also, Turkish National Code DLH for seismic design criteria was evaluated and it was compared to the former to see the difference and its effects to the design of a whole bridge. To be able to do this comparison, an example bridge model was analysed for two different seismic zones in Turkey, using a computer software. This comparison will give us an indication of why AASHTO has been preferred for years in the design of railway bridges in Turkey.