Hava süspansiyon körüğü konfeksiyon işlem parametrelerinin optimizasyonu ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesi
Optimization of confection process parameters of air spring bellows and improvement of its production process
- Tez No: 472737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Taşıtlarda kullanılan hava süspansiyon körükleri hali hazırda Türkiye'de üretilmektedir. Bu körükler ihraç ürünleridir ve Türkiye'ye ciddi döviz girdisi sağlamaktadır. Körük üretimi manuel olarak yapılmaktayken, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen SAN-TEZ projesi kapsamında körük üretimi için otomatik bir makine tasarlanmış ve üretilmiştir. Böylece, çalışma kapsamında ihraç ürünü olan söz konusu körüklerin, tamamen Türkiye'nin öz kaynakları kullanılarak otomatik makinede üretilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu sayede ilgili sektörde dış rekabet gücü ve üretim kapasitesi arttırılmıştır. Çalışma araçlarda hava süspansiyon sistemlerinin kullanımına yönelik çalışma faaliyetlerine de katkı sağlamıştır. Bu çalışmada, taşıtlardaki süspansiyon sistemlerinin bir parçası olan hava süspansiyon körüğünün üretim şeklinin ürün kalite özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Üretilen körüklerin ilgili standartlar göz önünde bulundurularak fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Üretilen körüğün mekanik performanslarının belirlenmesine yönelik çalışma kapsamında Patlatma Test Makinesi, Büyüme-Kaldırma ve Ömür Test Makinesi kullanılmıştır. İmal edilen hava süspansiyon körüklerinin mekanik özelliklerini incelemek amacıyla patlatma, büyüme-kaldırma ve ömür testleri gerçekleştirilmiştir. Testler sonrasında, körüğe ait patlatma basıncı, taşıma yükü değeri, tekrarlı yükleme durumunda kuvvet değerlerindeki değişimler belirlenmiştir. Ayrıca, körüğün taşıma yükü ve yatay yer değiştirme değerleri altında boyutsal değişimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air suspension bellows used in vehicles are already produced in Turkey. These bellows are exported products and provide a serious foreign exchange inflow to Turkey. While the bellows production was already done manually, an automatic machine for bellows production is designed and produced within the scope of the SAN-TEZ project supported by the Republic of Turkey Ministry of Science, Industry and Technology. Thus, in the scope of the study, the production of bellows which are the export products has been completely automated in Turkey using the own resources of Turkey. In this regard, international competition power and capacity of production related sector have been increased. The study also contributed to the operational activities for the use of rubber bellows suspension systems in domestic production vehicles. In this study, the effect of the production type of air suspension on the product quality has been investigated. The physical and mechanical properties of fabricated air spring bellows were determined taking into account the relevant standards. In scope of the work, for determining mechanical performance of fabricated air spring bellows, The Blasting Test Machine, The Enlargement-Lifting and Life Test Machines were used. For analysing the mechanical properties of manufactured air spring bellows, blasting, enlargement-lifting and life tests have been effectuated. After the tests, blasting pressure of air spring bellows, value of carrying load, the changes of the value of force in case of repeatedly loading were determined. Moreover, the value of loading capacity of the air spring bellows and the dimensional changes within the horizontal displacement values were determined.