CBR test sonuçlarının üç eksenli deney sonuçları ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Assessment of correlation of CBR results comparing triaxial test results
- Tez No: 472765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Ankara'nın Çukurambar semtinden alınmış yüksek plastisiteli kil ile farklı su içeriklerinde standart Proctor ve modifiye Proctor enerji oranlarında sıkıştırılarak hazırlanmış deney numunelerinin CBR değerleri ile drenajsız kayma dayanımı parametreleri arasındaki ilişki araştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle yapılan standart Proctor ve modifiye Proctor deneyleri ile zeminin optimum su içeriği (wopt) bulunmuştur. Kuru ve ıslak CBR deneyi şartlarının araştırıldığı çalışmada, ıslak CBR deneyi öncesi, zemin doygun hale getirilemediğinden doygunluk şartlarını temsil etmesi için optimum su içeriği, %10 arttırılarak doygunluk yüzdesi (Sr) yaklaşık %95'e, %10 daha arttırılarak zemin doygunluk yüzdesi yaklaşık %98~%100 değere yaklaştırılmış ve bu su içeriklerinde sıkıştırılarak şartlar sağlanmaya çalışılmıştır. Değişik su içerikleri ve enerji oranlarında hazırlanmış deney gruplarından 4'er adet ve toplam 24 numune üzerinde CBR deneyi yapılmıştır. Hazırlanan bu numunelerden yaklaşık 70 adet de üç eksenli basınç deney numunesi alınmış ve bu numunelere drenajsız konsolidasyonsuz (UU) üç eksenli basınç deneyi yapılmıştır. Bu şartlar altında, killi zeminlerde su içeriği ile enerji oranının değişikliğine bağlı olarak CBR ve drenajsız kayma dayanımı parametreleri arasında ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study relationship of CBR value of high plasticity clays which were prepared using different water content and standart and modified Proctor energy levels with their undrained shear strengths taken from Çukurambar district of Ankara were investigated. For this reason optimum water contents (Wopt) were first determined using standart and modified proctor tests,. In this study at which dry and wet CBR cases were investigated saturation ratio increased to 95% by increasing water content 10% and to %98-100% by increasing water content 20%. This process of increasing water content were applied because soil samples could not be fully saturated before CBR test. CBR tests were performed on 24 samples, 4 tests performed at each group which were prepared with different compaction energy levels and water contents. Approximately 70 undisturbed samples were taken from compacted samples for triaxial testing and unconsolidated undrained (UU) triaxial test was performed. Using test results, the relationships between CBR and undrained shear strength values depending on compactive energy level and water content were investigated.