Kenevirden üretilen geotekstilin sıkıştırılmış zeminin mühendislik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of geotextil produced from hemp on the engineering properties of the compacted soils
- Tez No: 762665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KOLAY, DOÇ. DR. YEKTA KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı, Uygulamalı Jeoloji alanında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez çalışmasında, kenevirden elde edilen geotekstilin, sıkıştırılmış zeminin mühendislik özellikleri üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada beş farklı zemin tipi kullanılmıştır. Zemin örnekleri Z1 (SM), Z2 (SC), Z3 (ML), Z4 (MH) ve Z5 (CH) olarak adlandırılmıştır. Kenevirden üretilmiş ip kullanılarak örme yöntemiyle geotekstil elde edilmiştir. Önce zeminlerin sınıflandırma deneyleri, sonra sıkışma koşulları için proctor deneyleri ve daha sonra dayanım deneyleri yapılmıştır. Serbest basınç, üç eksenli basınç ve CBR deneylerinde; donatısız, bir donatılı ve iki kenevir donatılı örnekler test edilmiştir. Örneklerin serbest basınç dayanımları, kohezyon, içsel sürtünme açısı ve CBR değerleri donatısız, bir donatılı ve iki donatılı örnekler için karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda CBR deneylerinde dayanım ile donatı arasında anlamlı ilişki gözlenmemiştir. Ancak serbest basınç ve üç eksenli basınç deney sonuçlarına göre, özellikle belirli zemin gruplarında, kenevirden üretilmiş geotekstilin zemin dayanımını artırma amacıyla sıkıştırılmış dolgularda kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a Master's thesis in the field of Applied Geology at Yozgat Bozok University Graduate Education Institute, Department of Geological Engineering. In the thesis study, it was investigated whether geotextile obtained from hemp has an effect on the engineering properties of the compacted soil. Five different soil types were used in the study. Soil samples were named Z1 (SM), Z2 (SC), Z3 (ML), Z4 (MH), and Z5 (CH). Hemp rope was supplied and geotextile was produced by knitting method. Classification tests of soils, proctor tests for compression conditions and strength tests were carried out respectively. Unreinforced specimens and one and two hemp-reinforced specimens were tested in unconfined compression test, triaxial compression test and CBR tests. The unconfined compressive strength, cohesion, internal friction angle and CBR values of the samples were comparatively investigated for unreinforced, single-reinforced and double-reinforced samples. No significant relationship was observed between strength and reinforcement in CBR experiments. However, unconfined compression and triaxial compression test results show that geotextile produced of hemp can be used in compacted fills for strength enhancement, especially in certain soil groups.