Irak'ın Süleymaniye kentinde yaşayan gençlerde deri kıvrım kalınlıklarının ölçülerek deri altı vücut yağ oranın belirlenmesi
The determination of subcutaneous body fat percentage by measuring skinfold thickness in adolescents living in Sulaymaniyah, Iraqi
- Tez No: 472784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDENİ AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Süleymaniye kentinde yaşayan okul çağındaki gençlerin deri kıvrım kalınlıklarının ölçülmesi ile vücut yağ oranlarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; Süleymaniye bölgesinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplam 14 okuldan, yaşları 10 ile 15 arasında değişen 1369'u kız çocuğu, 1258'i erkek çocuğu olmak üzere toplam 2.627 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerin boy ve kilo hesaplamaları, standart antopometrik yöntemler kullanılarak yapıldı. Deri kıvrım kalınlıkları, deri altı yağ miktarının hesaplanmasında kullanılan deri kliperi yardımı ile ölçüldü. Deri kalınlığı ölçümü yapılan her bir bölgenin (biseps, triseps, suprailiac ve subscapular) ikişer defa ölçümü alınıp iki değerin ortalaması hesaplanmıştır. Bu ölçümler ile ilgili bölgenin deri kıvrım kalınlığı ölçülmüş oldu. Çalışmada elde ettiğimiz verilerin istatistiki sonuçlarına göre; yaş ile deri kalınlığı arasında her iki cinsiyette de anlamlı bir ilişki bulunmuştur. (T-testi; p0.001). Ayrıca vücut kitle indeksinin deri kıvrım kalınlığı üzerinde doğrudan etkili olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The idea behind conducting this work was to study the influences of age, gender and BMI on the BF thickness in Sulaimanian adolescents Northern Iraq. This study was conducted in14 schools of primary, secondary and high schools in Sulaimani region. A total of 2,627 subjects of male and female between ages 10 to 15 years was studied. Of these, 1258 was male and 1369 was female. Standard anthropometric methods for calculating height and weight in each subject were utilized. Subcutaneous fat thickness was calculated by utilizing a Lang caliper. On the right side of the body calculated at each places, four different place calculated on the triceps, biceps, suprailiac and subscapular. For each one the average of two calculations has been taken. Fat thickness was assessed by utilizing the SFT on triceps and subscapular places. From the thickness of subcutaneous fat at biceps, triceps, subscapular, and suprailiac sites, the BF thickness was calculated. The mean and SD of Triceps, Biceps, Suprailiac and Subscapular statistical result of T-test shown a significant effect of age on as the P.value was (< 0.001). The statistical analysis of the data by T-test shown that there are a significant diffrent between male and female for ( Biceps, Suprailiac, Subscapular ) as the P.value was (