Absorpsiyonlu kombine elektrik üretim sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of an apsorbtion combined system for electricity production
  1. Tez No: 472798
  2. Yazar: ZAFIR ABDUALRAHMAN BAKHIET ALETTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ÖZSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, düşük sıcaklıklardaki atık ısının elektrik enerjisine dönüştürülmesi amacıyla kullanılan Organik Rankine Çevrimi (ORÇ) verimini artırmaya yönelik olarak Absorpsiyonlu Sıcaklık Yükselticisi (ASY) ile birlikte kullanımının analiz edilmesi üzerinedir. Çalışmada öncelikle basit ORÇ sistem modeli kurularak elde edilen sonuçlar literatürdeki verilerle karşılaştırılarak modelin geçerliliği ispat edilmiştir. Daha sonra rejeneratif ORÇ sistemi kurularak çevrim verimi artırılmaya çalışılmıştır. Rejeneratif ORÇ ile tek kademeli ve çift kademeli ASY'nin birlikte kullanıldığı kombine sistem tasarlanmıştır. ORÇ çevriminde R134a ve R245fa soğutucu akışkanları iş akışkanı olarak kullanımıştır. Absorpsiyonlu Sıcaklık Yükselticisinde ise Lityum Bromür-Su çifti kullanımıştır. Tek kademeli rejeneratif kombine sistem ile basit ORÇ sistemi karşılaştırıldığında, 130°C türbin giriş sıcaklığı için sistem veriminde %15.6 artış sağlanırken, rejeneratif çift kademeli kombine sistem veriminde %17.3 artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze and present a thermodynamic use of a combined system between an Absorption Heat Transformers (AHT) and Organic Rankine Cycle (ORC), to harvest mechanical power and increase the efficiency of the Organic Rankine Cycle (ORC), which is used to convert waste heat at low temperature into electric energy. In the study, the validity of the model has been proved by comparing the results obtained from the simple ORC system model and the literature. Later, the Regenerative ORC System was installed to increase the conversion efficiency. Combined regenerative ORC with single-stage and double-stage AHT System is designed using R134a and R245fa refrigerants as the working fluid in the ORC cycle. In the Absorption Heat Transformers, Lithium bromide-water couple is used as working fluid. Compared with the single-stage regenerative combined system and the simple ORC system, a %15.6 increase in system efficiency was achieved for a turbine inlet temperature of 130 °C, while a %17.3 increase in the efficiency of the regenerative dual stage combined system was achieved.