Yönlü grafların enerjisi
Energy of directed graphs
- Tez No: 472799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde grafın temel kavram ve özelliklerinden, komşuluk matrisi ve yönsüz bir grafın enerji tanımından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde yönlü graflar için enerji tanımı yapılıp zincirler ve döngüler yardımıyla enerji için yeni bir formül elde edilmiştir. Dördüncü bölüm ise sonuç bölümüdür, burada tezde yapılanlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four sections. The first section is reserved for introduction. In the second section, basic concepts and features of a graph, adjacency matrix and energy of undirected graph are mentioned. In the third section, graph energy is defined for directed graphs and a new formula is obtained using cycle and chains. The fourth section is the conclusion section, where the structures in this thesis are summarized.