Türkiye Afet Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde acil yıkım uygulama rehberinin geliştirilmesi
Development of the emergency demolition guide in the framework of Turkey Disaster Response Services Regulation
- Tez No: 472807
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Afetler, tarih boyunca yıkıcı etkileriyle insanoğlunun gelişimini sekteye uğratmıştır. Her olay sonrasında yeniden inşa faaliyetlerine girişilmesine rağmen, sonraki afetlerin yıkıcılığı günümüze değin devam edegelmiştir. Ülkemizin de coğrafi konumu itibariyle deprem başta olmak üzere birçok afete maruziyeti konusudur. Afet gerçeği ile yaşamaya alışabilmek ve meydana gelecek zararları en aza indirebilmek amacıyla özellikle son yıllarda, daha planlı bir çerçevede afet sürecini yönetebilmeyi teminen gerek mevzuatsal, gerekse icrai nitelikte birçok değişiklik yapılmıştır. Yaşanan afetler sonrasında, mağdur insanların her türlü ihtiyacının herhangi bir aksaklığa mahal vermeden karşılanabilmesi, kuşkusuz bu faaliyetleri destekler niteliktedir. Bu çerçevede, hayatın biran evvel eski haline dönebilmesi için yapılacak iş ve işlemleri bir rehber niteliğinde hazırlamak, felaketler başa gelmeden evvel, sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu çalışma ile afet sürecini sağlıklı bir biçimde yönetebilmek amacıyla hazırlanan Türkiye Afet Müdahale Planının (TAMP); hasar tespit, acil yıkım ve enkaz kaldırma süreçlerine ilişkin durum, mevzuatsal boyutu da içerecek şekilde irdelenecek, birbirine silsile halinde bağlı olan süreçler sürdürülebilir bir bakış açısıyla topyekûn olarak ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters have disrupted the development of human beings through destructive influences throughout history. Although reconstruction activities have been undertaken after each event, the destruction of subsequent disasters has continued until today. Due to its geographical location, our country is also exposed to many kinds of disasters, especially earthquakes. Many changes have been made both in legislative and executive nature in order to be able to adapt to life with the reality of disaster and to reduce the most damages to befall. These changes, which aimed at managing the disaster in a more planned manner, have mostly been carried out in recent years. The fact that the needs of the victims of the disasters can be met without giving any kind of hindrance after disasters, undoubtedly supports these activities. In this framework, it is necessary to prepare the work and operations to be done as a guide so that life can return to its former position in a healthy manner, before the disasters come to a head. In this study, emergency demolition and debris removal processes of Turkey Disaster Response Plan (TAMP), prepared in order to manage the disaster processes in a healthy way, will be examined including its legislative dimension and the processes connected to each other in series will be presented in a sustainable way.