Fenol tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor for phenole determination
  1. Tez No: 472808
  2. Yazar: DERYA ŞENARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, fenol tayini için yeni bir biyosensör hazırlandı. Bu amaçla, ilk olarak polianilin-aktif karbon kompoziti ve tirosinaz(polifenol oksidaz) enzimi ile modifiye karbon pasta elektrodu hazırlandı. Tirosinaz enzimi modifiye karbon pasta elektrodun yüzeyine glutaraldehit ile çapraz bağlanarak immobilize edildi. Fenol bileşikleri oksijenli ortamda tirosinaz enzimi katalizörlüğünde kinon bileşiklerini oluştururlar. Fenol tayini, enzimatik reaksiyon sonucu oluşan kinon bileşiğinin –0,15 V'da elektrokimyasal indirgenmesine dayanılarak yapıldı. Daha sonra, hazırlanan fenol biyosensörünün uygun çalışma koşulları araştırıldı. Bu amaçla enzim elektrodun doğrusal çalışma aralığı belirlendi. Biyosensörün amperometrik cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Ayrıca tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Fenol tayinine bazı katyon, anyon ve moleküllerin girişim etkileri incelendi. Hazırlanan biyosensör atık sularda fenol tayininde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel biosensor was prepared for phenol determination. For this purpose firstly, a carbon paste electrode modified with polyaniline-active carbon composite and tyrosinase enzyme(polyphenol oxidase) were prepared. Tirosinase enzyme was immobilized onto the modified carbon paste electrode surface by cross-linking with glutaraldehyde. Phenol compounds form quinone compounds in oxygenated environment were catalyzed by tyrosinase enzyme. Phenol determination was made on the basis of the reduction of the reaction product quinone on the modified carbon paste electrode surface at -0.15 V. Then, appropriate working conditions of the prepared phenol biosensor were investigated. For this purpose, the linear working range of the enzyme electrode was determined. The effect of pH and temperature on the amperometric response of the biosensor were investigated. In addition, reusability and shelf life were determined. The interference effects of some cations, anions and molecules in phenol determination were investigated. The prepared biosensor was used in phenol determination in waste water.