Afet müdahalesindeki bayburt acil sağlık hizmetleri çalışanlarının deneyimleri: Kahramanmaraş depremleri örneği
Experiences of bayburt emergency health services workers in disaster response: The case of Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 957047
  2. Yazar: ZEHRA YAREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP YİLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bireyleri ve bağlı oldukları toplumları başta sağlık olmak üzere ekonomik ve sosyal anlamda derinden etkileyen afet, acil sağlık hizmetleri açısından oldukça öneme sahiptir. Afet anında ve sonrasında 112 personelleri AFAD, İtfaiye, Kızılay, TSK , Emniyet gibi birçok kurum ve kuruluşla birlikte koordineli bir şekilde ön saflarda yer almaktadır. Acil sağlık hizmetleri çalışanlarının büyük afetlerde karşılaştıkları sorunları ve eksiklikleri tespit ederek bu eksikliklerin giderilmesiyle, afetlerde daha etkili olabilmeleri için hangi eğitimlere ve ek donanımlara ihtiyaçları olduğunun belirlenmesi, çeşitli eğitim programları planlanması hedeflenmektedir. Bu araştırmayla Türkiye'nin acil sağlık sisteminin güçlendirilerek acil durum planlarının iyileştirilmesiyle gelecekte de yapılacak araştırmalara temel oluşturulmak istenmiştir. Her ne kadar afetlerde müdahale ile ilgili birçok çalışmaya rastlanmışsa da Türkiye genelinde, sahada aktif rol alan 112 ASHİ personelinin afet müdahalesindeki sorunlarına ele alan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Sahada aktif rol alan 112 personelleriyle yapılacak olan mülakatlarla ve MAXQDA veri analizi yöntemiyle ulaşılan bulgular, afet müdahalesindeki eğitim ve altyapı sorunlarının çözümlenmesinde önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Afetlerin, bireylerin ve topluluklara aitlik hissetme derecelerini etkileyerek sosyo-ekonomik ve toplumsal alanlara yayabilecekleri ve acil afet durumlarındaki ilk müdahalelere esas olabilecekleri bir gerçektir. Subsequent to the initial incident, a total of 112 personnel have been deployed to the forefront of operations in conjunction with numerous institutions and organizations, including AFAD, itfaiye, Kızılay, TSK, and emniyet. The objective of this study is to identify the challenges and deficiencies encountered by healthcare professionals in the context of major disasters, with the ultimate aim of addressing these issues. The objective is to determine the specific educational programs and supplementary equipment necessary to optimize the impact in the event of a disaster. The objective of the study was to enhance Turkey's emergency healthcare system and improve emergency preparedness plans, thereby establishing a foundation for future research. A multitude of studies have been conducted on the subject of intervention in disasters. However, there is a paucity of research addressing the challenges faced by 112 ASH personnel in the field during disaster interventions in Turkey. The findings derived from the interviews conducted with 112 active personnel, in conjunction with MAXQDA data analysis, are expected to play a pivotal role in addressing the challenges related to education and infrastructure in the context of disaster management.