Proteomic and genetic analyses of heat-resistant Rhodobacter capsulatus mutants with modified hydrogen production capacity
Isı stresine dayanıklı ve hidrojen üretim kapasiteleri farklılaşmış Rhodobacter capsulatus mutant suşlarının proteomik ve genetik analizleri
  1. Tez No: 472829
  2. Yazar: ABDULMECİT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP PETEK ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Fosil yakıtların yenilenebilir olmaması ve kullanımlarından kaynaklı ortaya çıkan; sera gazı salımı, hava kirliliği ve denizlerde asiditenin artması gibi çevresel sorunlar, bilim insanlarını alternatif enerji kaynaklarını araştırmaya yönlendirmektedir. Hidrojen, enerji sistemlerindeki önemi özellikle son yirmi yılda artan temiz bir enerji taşıyıcısıdır. Hidrojenin önemi; doğada en yaygın bulunan element olması, yakılması sonucunda sadece su buharı oluşturması ve birim ağırlık başına yüksek enerji verimliliği bulunmasından kaynaklanmaktadır. Hidrojen günümüzde çoğunlukla fiziko-kimyasal yöntemlerle üretilmekte, fakat bu yöntemlerin sera gazı açığa çıkarıyor olmasından dolayı alternatif enerji üretim prosesleri aranmaktadır. Bu amaçla, hidrojenin biyolojik yollarla üretilmesi en temiz alternatif olarak göze çarpmaktadır. Fotoheterotrofik mikroorganizmaları kullanarak biyolojik hidrojen üretimi, hidrojen üretiminin en temiz yöntemlerinden biridir. Bu tip hidrojen üretimi, kapalı alan fotobiyoreaktörleri ve açık alan fotobiyoreaktörleri olmak üzere iki farklı reaktör sisteminde gerçekleştirilir. Açık alan foto biyoreaktörleri ışık kaynağı olarak gün ışığını kullandıkları için işletme maliyeti açısından kapalı alan fotobiyoreaktörlerine karşı avantajlı konumda bulunmaktadır. Fakat açık alan koşullarında çevresel etmenlerin kontrolü mümkün olmadığından, ilgili biyoreaktör içerisinde bulunan mikroorganizma kültürleri sezona ve gün devinimine bağlı olarak ısı şokuna maruz kalmaktadır. Açık alan fotobiyoreaktörlerinde aşırı ısınmaya bağlı verim kaybını gidermek için ısıya dirençli mikroorganizmalar arzu edilir. Bu çalışmada, daha önceki bir çalışmada yönlendirilmiş evrim yaklaşımıyla elde edilmiş olan, ısıya dirençli Rhodobacter capsulatus A52 ve B41 adlı, sırasıyla düşük ve yüksek hidrojen üretim kapasitesine sahip mutant suşların karşılaştırmalı tüm genom dizi, proteomik ve transkriptomik analizleri gerçekleştirilerek; istenilen daha yüksek hidrojen üretim kapasitesi ve ısı direnci ile ilgili mutasyonlar ve ekspresyon farklılıkları tespit edilmiştir. Yönlendirilmiş evrimle geliştirilen bakteri suşlarında arzu edilen bir fenotipik özellik; öncelikle bakteri popülasyonu üzerinde mutasyon oranını artıracak bir ajan kullanılıp genetik çeşitliliğin arttırılmasına, sonrasında ilgili popülasyon üzerine artan stres koşulları uygulanarak arzu edilen fenotipe sahip organizmaların seçilmesine dayanır. Bu yöntem, istenilen fenotipin geliştirilmesi için çok uygun bir yöntem olmasına karşın, ilgili fenotipi oluşturan genetik faktörler bilinmediği için mutantların tam bir genomik, protemik ve transkriptomik karakterizasyonunu zorunlu kılmaktadır. R. capsulatus bakterisinde hidrojen üretimi sadece azotun limitli olduğu fotosentetik koşullarda gerçekleşmektedir. Bu koşullar altında elektron taşıma zinciri elemanlarının bulunduğu hücre membranı aşırı derecede indirgenerek hücre redoks dengesi bozulur. R. capsulatus, redoks dengesini sağlayabilmek için karbon xxiv fiksasyonu (RubisCO) ve azot fiksasyonu (Nitrojenaz) mekanizmalarını aktive eder. R. capsulatus hidrojen üretimi nitrojenaz enzimi elemental azotu amonyağa indirgerken yan ürün olarak oluşmaktadır. Bu nedenle; gerçekleştirilen genomik, proteomik ve transkriptomik analizlerde, özellikle bu iki sistemi kodlayan veya ifade düzeylerini kontrol eden genler ve proteinler üzerindeki varyasyonlar dikkate alınmıştır. Bu çalışmada karakterizasyon analizlerine genomik analizlerle başlanmıştır. Genom analizleri, yeni nesil dizileme teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, elde edilen veriler; ısı-stresine dayanıklı mutant suşların ve yaban-tip DSM1710 suşunun de novo genom birleştirmeleri ve mutant suşların yaban tiple karşılaştırılmasıyla genetik varyasyonların tespiti için kullanılmıştır. Genomik analizler, doğrudan hidrojen üretim metabolizması ile ilişkili küçük bir mutasyon grubuna işaret etmektedir, bu mutasyonların bir kısmı ilgili gen bölgelerinin içerisinde diğerleri de gen ifadesinin regülasyonunda görevli bölgeler üzerinde bulunmaktadır. Mutant B41 genomunda mutasyonlar; nifD, nifJ, glnD, nifBl, ccpA, hupD, dmsA ve cbbR1 genlerinde; A52 mutantında mutasyonlar, nifB2, rnfF, nifJ, cbbO, anhH, amt, moeA ve hupD genlerinde karakterize edilmiştir. Genomik analizleri takiben ilgili mutant ve yaban-tip suşlar üzerinde proteomik analizler gerçekleştirilmiştir. Proteomik analizler, LC-MS/MS sıralı kütle spektrometrisi ve iki boyutlu poliakrilamit jel elektroforezi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve ilgili mutant suşlar ile yaban-tip DSM1710 suşu arasındaki protein ifade düzeyi farklılıkları tespit edilmiştir. Proteomik analizler, R.capsulatus'un hidrojen üretim metabolizmasında, RCAP_rcc03215, RCAP_rcc03277 ve RCAP_rcc00730 varsayımsal proteinlerinin olası düzenleyici işlevlerini ortaya koymuştur. Tüm genom dizi analizleri ve proteomik analizler sonucunda elde edilen veriler glnD, cbbR1, hupD ve dmsA genleri üzerindeki mutasyonların B41 suşunun yüksek hidrojen verimine sahip olmasındaki temel sebepler olduğunu, A52 suşunun hidrojen üretiminin düşük olmasının temel sebeplerinin de nifA ve nifH genlerindeki mutasyonlar olduğunu göstermektedir. İlgili mutasyonların etkisinin transkriptomik düzeydeki etkilerinin belirlenmesi için gerçek-zamanlı kantitatif ters-transkripsiyon PZR analizleri gerçekleştirilmiştir. Hidrojen üretimi açısından azot metabolizmasına bağlı mutasyonların etkileri nifA geninin (diğer azot fiksasyon genlerinin aktivatörü), nitrojenaz yapısal gen nifH, nitrojenaz regülatörü ntrC geni, RubisCO yapısal genleri cbbL, cbbS ve cbbO, nitrojenaz demir proteini kodlayan anhH geni, hidrojenaz olgunlaştırma proteazı kodlayan hupD, molibdopterin biyosentez proteini kodlayan moeA, amonyum taşıyıcı gen amt ve dimetil sulfoksit redüktaz A altbirimini kodlayan dmsA genleri üzerinde sınanmıştır. Yapılan analizler nifA, nifH ve glnD ifade düzeylerinin B41 mutantında önemli derecede arttığını (yaklaşık olarak 2 kat, glnD için 7 kat), öte yandan A52 mutant suşunda ciddi ölçüde azaldığını (10-16 kat azalma) ortaya koymuştur. Karbon metabolizması için önem arz eden cbbL ve cbbS genlerinin ifadelerinde mutant suşlar arasında önemli bir farklılaşma görülmemesine karşın, RubisCO aktivatörü cbbO ifade düzeyinin B41 mutantında önemli ölçüde azaldığı, yani karbon metabolizmasının ilgili mutantta yavaşladığı tespit edilmiştir. Bu durum, elektron havuzundaki elektronların nitrojenaz sistemine aktarıldığını ve bunun, bu mutant suştaki hidrojen üretiminin artmasındaki sebeplerden biri olduğu şeklinde ortaya koyulmuştur. Proteomik ve genomik analiz verileriyle uyumlu olarak; en umut verici mutasyonlar, ısıya dirençli mutantlar arasında yüksek hidrojen üreten suş olan B41 suşunun glnD ve cbbR1 genlerinde bulunan mutasyonlardır. Sonuç olarak bu çalışmada, ilgili mutant suşların moleküler karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve R. capsulatus'un biyohidrojen üretimini arttırmak için gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik yeni hedef genler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen is a clean energy carrier whose importance in energy systems has been increasing, especially for the last two decades. The biological hydrogen production by using photoheterotrophic microorganisms is one of the cleanest methods of hydrogen production. To overcome efficiency losses due to overheating in outdoor photobioreactors, heat-resistant microorganisms are desirable. In this study, a combination of the comparative whole genome sequencing, comparative proteomic, and transcriptomic analyses of two previously obtained Rhodobacter capsulatus heat-resistant mutants; A52 and B41, with decreased and elevated hydrogen production capacities, respectively, have been performed to identify mutations and expression differences related to desired higher hydrogen production capacity and heat resistance. Uncovering the molecular mechanisms of resistance to high temperature besides hydrogen production by R.capsulatus will be a reference for the development of strains resistant to heat stress. Also the characterization of mechanisms affecting the production of hydrogen in R.capsulatus allowed the determination of target genes and metabolic pathways for the creation of high-efficiency hydrogen producing mutants through metabolic engineering. Genomic analyses showed a small group of mutations which was directly related to hydrogen production metabolism. In the mutant B41 genome, mutations were characterized in nifD, nifJ, glnD, nifB1, ccpA, hupD, dmsA and cbbR1 genes, on the other hand; in the A52 mutant, mutations were characterized on the nifB2, rnfF, nifJ, cbbO, anfH, amt, moeA, and hupD genes. Proteomic analyses revealed possible regulatory functions of the hypothetical proteins RCAP_rcc03215, RCAP_rcc03277, and RCAP_rcc00730 in hydrogen production metabolism of R.capsulatus. The effects of nitrogen metabolism-related mutations were tested by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) on the expression levels of nifA gene (the activator of other nitrogen fixation genes), nitrogenase structural gene nifH, nitrogenase regulator ntrC gene, RubisCO structural genes cbbL, cbbS and cbbO, nitrogenase iron protein encoding gene anfH, hydrogenase maturation protease encoding hupD, molybdopterin biosynthesis protein encoding moeA, ammonium transporter gene amt, and dimethyl sulfoxide reductase, A subunit encoding dmsA genes. The most promising mutation was the one found on the glnD gene of B41 strain which is the highest hydrogen-producing strain among the heat-resistant mutants. This gene encodes PII uridylyltransferase and the effect of this mutation was confirmed by quantitative polymerase chain reaction (qRT-PCR) analyses.