3-boyutlu Lorentz uzayında Cayley formülü, Euler parametreleri
3-dimensional Lorentzian space Cayley formula, Euler parameters
  1. Tez No: 472886
  2. Yazar: ESİN PERKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA ÖZKALDI KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Lorentzian matris ( L -matris) çarpımı kullanılarak, 3-boyutlu Lorentz uzayda, Cayley formülü ve dönme ekseni spacelike ve timelike vektör olan L - ortogonal matrisin Euler parametreleri elde edilmiştir. Cayley formülü, verilen bir eksen etrafında dönmeye karşılık gelen ortogonal matrisi bulmanın bir yöntemidir. Split kuaterniyon çarpımının L -matris formunun kullanılması bir kolaylık sağlayacağından, L -ortogonal matrisin Euler parametreleri bir split kuaterniyon içinde kullanılarak, L - dönme, split kuaterniyon denklemi ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lorentzian matrix ( L -matrices) using the product of 3-dimensional Lorentz space, Cayley formula and the rotation axis spacelike and timelike vector L -ortogonal matrix Euler parameters were obtained. The Cayley formula is a method of finding the orthogonal matrix corresponding to a rotation about a given axis. Since the use of the split quaternion multiplication-matrix form is a convenience, L -the Euler parameters of the orthogonal matrix are used in a split quaternion, the L -version is given by the split quaternion equation.