Mesken tutma sürecinde karşılaşmalar: Levent Mahallesi evleri
Confrontations in dwelling: Houses of Levent Neighbourhood
  1. Tez No: 472915
  2. Yazar: NUR GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da yer alan Levent Mahallesi projesi üzerinden; tasarım idealleri ve sakinlerin ideallerinin karşılaşmasının bir sonucu olarak tasarımcı, piyasa, düşünce akımları gibi karar vericilerin şekillendirdiği ve sakinlerin yaşamlarıyla şekillenen formların deşifresi ve karşılaştırmasını amaçlamaktadır. Bu yolda, hayata geçtiği 1950'li yılların başında Avrupa ile Amerika ve genç cumhuriyetiyle Türkiye'de; öncülü ve çağdaşı konut üretim biçimleri içerisindeki yeriyle önemli olan; Kemal Ahmet Aru ve Rebi Gorbon tasarımı Levent Mahallesi projesi araştırma alanı seçilmiştir. Norberg-Schulz'un ortaya koyduğu ev tanımına paralel bir pozisyon üzerinden ilk olarak mahallenin kültürel, ekonomik, mimari bağlamlarda yerini bulması; Aru ile Gorbon'un tasarım ideallerinin keşfi ve Levent Mahallesi evlerinin mimari incelemesi amacıyla yazılı ve görsel arşiv taraması gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırmayı mümkün kılmak ve sakinlerin kavrayışlarını ortaya koymak üzere; Levent Mahallesi'nde yaşayan sakinlerle evlerinde görüşmeler yürütülmüştür. Süreç boyunca gözlem ve diyagramlar üretilmiştir. Elde edilen veriler ana fikri test etmek üzere, metin süresince ve sonuç bölümünde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to decipher and compare the forms that were constructed first by the decision makers including architects, market, movements and then the inhabitants, as a result of confrontation of the design ideals and inhabitants' ideals. Levent Neighbourhood housing project, designed by Kemal Ahmet Aru and Rebii Gorbon, has been chosen due to the important features it has amongst the precessor and contemporary housing projects in Europe, the United States and Turkey with its young republic. Through a collateral position to Norberg-Schulz's in terms of the definition of the home; firstly, written and visual archive research has been carried out to contextualize the neighbourhood economically, culturally and architecturally. Then, interviews have been conducted with inhabitants at their homes to be able to compare the forms. During this process, observations and images have been produced. Outputs have been examined comparatively in the final chapter of the research to test the main idea.