İnsansız hava araçlarının hacim hesaplarında kullanılabilirliği
The utilization of unmanned aerial vehicles for volume calculation
  1. Tez No: 472938
  2. Yazar: MUAMMER SEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU, DOÇ. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde Harita Mühendisliğinin İnşaat ve Madencilik sektöründeki en önemli iş kollarından birisi de hacim hesabıdır. Hacim hesapları jeodezik ve fotogrametrik ölçüm yöntemleri kullanarak hesaplanabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotogrametrik yöntemler de hacim hesaplarında sıkça kullanılmaya başlamıştır. Projede İnsansız hava araçlarının günümüzde kullanım alanlarının artması göz önünde bulundurularak hacim hesaplamalarında kullanılabilirliği araştırılmıştır.Ayrıca aynı yersel verilerin farklı yazılımlarda değerlendirilmesi yapılarak yazılımlar arası farklılıklara ulaşılmıştır. Eskişehir İli Seyitgazi ilçesinde seçilen alan yaklaşık 18.800 m² 'dir.Bu alanda 1 ayda yaklaşık 10.000 m³ dolgu yapılmaktadır. Mayıs 2016 ve Kasım 2016 tarihlerinde yapılan yersel ölçümlere paralel olarak İnsansız hava aracı (İHA) kullanılarak fotogrametrik yöntemle ölçümler de gerçekleştirilmiştir. Yersel ölçümler GPS ile yapılmıştır. Fotogrametrik ölçümlerde ise İHA (DJI Phantom 3 Pro) kullanılmıştır.Fotogrametrik ölçümler sonucu Mayıs ayında yer örnekleme aralığı (GSD) 4.18 cm, Kasım ayında ise 3.95 cm olmuştur. Fotogrametrik ölçüm sonuçlarında toplanan verilerin değerlemesi yapılarak Mayıs ve Kasım aylarında 507 m3 kazı 61000 m3 dolgu değerlerine ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar yüzey karşılaştırmaları yapılarak fotogrametrik ölçümlere paralel yapılan yersel ölçümlerle karşılaştırılmış ve yersel ölçümlerle tutarlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, volume calculation is one of the most important works in the civil engineering and mining sector. The volume can be calculated by means of geodetic and photogrammetric measurement methods. With the development of advanced technology, photogrammetric methods have been used. Volume calculation with Unmanned Aerial Vehicles (UAV) has been investigated in this thesis. Besides, same data were processed in different software in order to get software differences. The selected area in the city of Eskisehir-Seyitgazi is approximately 18.800 m². This area is filled with approximately 10.000 m³ per a month. In parallel with the local measurements performed in May 2016 and November 2016, the photogrammetric measurements were also performed by using UAV. The geodetic surveys were carried out with GNSS. The photogrammetric measurements were also carried out using the UAE (DJI Phantom 3 Pro). The Ground Sample Distance (GSD) in the photogrammetric measurements were 4.18 cm in May and 3.95 cm in November. The data collected in the photogrammetric measurement results were evaluated. 507 m3 excavation and 61000 m3 filling values were reached in May and November. The results obtained from the photogrammetric measurements were compared with the geodetic surface measurements and the results were consistent with the terrestrial measurements.