Orta öğretim öğrencilerine kelime işlemci programının öğretiminde koçluk yöntemi kullanımının etkisi
The effect of using coaching method in teaching word processing programme on secondary school students' education
- Tez No: 472940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı orta öğretim 10. Sınıf öğrencilerine Kelime İşlemci Programının öğretiminde koçluk tekniği kullanımının, öğrencilerin öz yeterliliği, akademik başarısı, kalıcılık ve derse yönelik tutumuna etkisini incelemektir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2016-2017 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Manisa İli Turgutlu İlçesinde 10. sınıfta öğrenim görmekte olan 19 öğrenci deney grubunda ve 19 öğrenci de kontrol grubunda olmak üzere toplam 38 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda dersler bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle anlatılırken, deney grubunda ise koçluk tekniği kullanılarak işlenmiştir. Çalışma altı hafta sürmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine kişisel bilgi formu, akademik başarı testi soruları, öz yeterlilik ölçeği ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Öz yeterlilik ölçeği ve tutum ölçeği ön test ve son test olarak, akademik başarı testi ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin kalıcılık testi doğru cevap sayılarına ilişkin veriler uygulamadan dört hafta sonra uygulanan kalıcılık testi ile elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 23.0 programıyla analiz edilmiştir. Koçluk tekniği ile yapılan öğretimin, paket programlar ders başarısını, derse yönelik tutumu, öz yeterliliği ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of using coaching method on teaching word processor program that was taken by 10th grade secondary school students on the basis of their self-sufficiency, academic success,permanence and the attitude towards the course. In this study semi-experimental strategy which includes pre-test and final-test with control group was used.during the procedure.. The research was put into practice with total 38 students which consisted of the experimental group of 19 students who were 10th grade in the 1st semester of 2016-2017 academic year and the control group with the same number in Manisa province Turgutlu district.While the control group took the course with the help of computer assisted teaching strategy, the experimental group had this experience with the help of coaching technique.This study lasted six weeks.. The control and the experimental group students was imposed to personal information sheet, proficiency exam questions, self- sufficiency and attitude grid. self-sufficiency and attitude grids were given as pre and final tests, proficiency test was given as pre-test, final test and permanence test. The data of students' permanance test correct answers' scores were gathered six weeks after applying it. The data results were analysed with the help of SPSS 23.0 program. The results of teaching with coaching technique, package programs, success of course, attitude towards course, self-efficacy and permanence of learned information are affected positively.