Öğrencilerin 21. yy becerilerinin bilgi ve iletişim teknolojileri açısından incelenmesi: Çankaya ilçesi örneği
Examination of students' 21st century skills in terms of information and communication technologies: Case of Çankaya district
  1. Tez No: 895175
  2. Yazar: HARUN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerine sahip olma durumları ile bit yeterliliklerini tespit etmek ve bu ikisi arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara'nın, Çankaya ilçesindeki bir devlet okulunda 9. 10. 11. 12. sınıfta okuyan 524 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi ile desenlenmiştir. Nicel verileri toplamak için, Öğrencilerin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yeterlilikleri Ölçeği (ECDL) ve Öğrenciler İçin 21. Yüzyıl Öğrenme Becerileri Veri Toplama Aracı kullanılmıştır. Araştırma sürecinde toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik Analizi sonuçlarından yararlanılarak iki bağımsız gruba ilişkin farklılık analizlerinde t testi, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin BİT yeterlilikleri ve alt boyutlarının (donanım, işletim sistemi kullanım, kelime işlemci programı kullanım, hesap çizelgesi programı kullanım, hesap çizelgesi programı kullanım ve internet kullanım) orta düzey seviyesinde olduğu belirlenmiştir. BİT yeterliliklerine genel olarak bakıldığında öğrencilerin en iyi oldukları alan hesap çizelgesi programı, en geride ve geliştirilmesi gereken alan ise donanım bilgisidir. Öğrencilerin akıllı telefon kullanmalarına ve akıllı telefonda mobil internet kullanmalarına göre BİT yeterlilik düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, cinsiyet, sınıf düzeyi, evde kendisine ait bilgisayar bulunmasına, evde internet bağlantısı olmasına, öğrencilerin aktif bilgisayar kullanma süresi, günlük, akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden internet kullanma süresi, öğrencilerin programlama dili kullanma durumlarına göre BİT yeterlilik düzeylerinde anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin 21. yüzyıl öğrenme becerilerine orta düzeyde sahip olduğu belirlenmiştir. Alt ölçeklere bakıldığında öğrencilerin en yüksek beceri düzeyinin yerel bağlantılar, en düşük beceri düzeyinin ise teknolojiyi bir araç olarak kullanma becerisi olduğu görülmektedir. Öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, evde kendisine ait bilgisayar bulunmasına, evde internet bağlantısı olmasına, akıllı telefon kullanmalarına ve akıllı telefonda mobil internet kullanmalarına, aktif bilgisayar kullanma süresi, günlük, akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden internet kullanma süresi, öğrencilerin programlama dili kullanma durumlarına göre 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeylerinde anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin 21. yüzyıl öğrenme becerileri ile BİT yeterlilikleri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin BİT yeterlilikleri ile 21. yüzyıl öğrenme becerilerinin öneminin farkında olmadıkları belirlenmiş olup bu nedenle araştırmacılara ve uygulayıcılara ebeveynlere yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the 21st century skills and lice competencies of vocational and technical Anatolian high school students and to determine whether there is a relationship between these two. In this context, the sample of the study consists of 524 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades in a public school in Çankaya district of Ankara in the 2019-2020 academic year. This research is patterned with screening method, one of the quantitative research methods. To collect quantitative data, the Students' Information and Communication Technology Competencies Scale (ECDL) and the 21st Annual Symposium for Students Century Learning Skills Data Collection Tool was used. The data collected during the research process were analyzed by using SPSS program. t test was used in the difference analysis of two independent groups by using the results of the Normality Analysis and Pearson correlation test was used to determine the relationships between the variables. According to the research findings, it was determined that the ICT competencies and sub-dimensions of the students (hardware, operating system use, word processing program use, spreadsheet program use, spreadsheet program use and internet use) were at the intermediate level. When ICT qualifications are looked at in general, the area where students are best is the spreadsheet program, and the most backward and improved area is the hardware knowledge. While there was no significant difference in ICT proficiency levels according to students' smartphone use and mobile internet use on smartphone, there was a significant difference in ICT proficiency levels according to gender, grade level, having their own computer at home, internet connection at home, active computer use time of students, daily, internet use time via smartphone or computer, and students' programming language usage status. found. It has been determined that students have 21st century learning skills at an intermediate level. When we look at the subscales, it is seen that the highest skill level of the students is local connections and the lowest skill level is the ability to use technology as a tool. It was found that there was a significant difference in the 21st century learning skills levels according to the gender, grade level, having their own computer at home, having an internet connection at home, using smartphones and using mobile internet on the smartphone, active computer use time, daily, internet use time via smartphone or computer, and students' programming language usage status. It was observed that there was no significant relationship between students' 21st century learning skills and ICT qualifications. In addition, students are required to complete their ICT qualifications in the 21st century. In addition, it has been determined that students are not aware of the importance of ICT competencies and 21st century learning skills, therefore, suggestions for researchers and practitioners are given to parents.