Nörolojik rehabilitasyon için kinect sensörlü ölçüm ve egzersiz sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of measurement and exercise system with kinect sensor for neurological rehabilitation
  1. Tez No: 472948
  2. Yazar: İSMAİL SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Mühendislik Bilimleri, Physical Medicine and Rehabilitation, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Nörolojik hastalık geçiren insanların yürüme, konuşma ve kavrama gibi günlük hayattaki hareketleri yaparken zorluk çekmeleri, hastalığın sinir sistemine verdiği zarardır. Beyinden gönderilen sinyallerin kaslara yetirince iletilememesi hareketleri yapmayı zor hatta imkânsız kılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan nörolojik rehabilitasyonun başarısı hastanın verilen hareketleri kendi yaşam alanı içerisinde de devam ettirebilmesine bağlıdır. Hızla gelişen sanal gerçeklik, rehabilitasyon uzmanlarına ve araştırmacılar için gelecek vadetmektedir. Bu çalışmanın amacı nörolojik rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastaların kendi yaşam alanları içerisinde de tedavi ekibinin görüş ve önerileri doğrultusunda verilen egzersizleri yapabileceği yeni bir rehabilitasyon aracı geliştirerek yürüme ve kavrama yeteneklerine daha kısa sürede ulaşmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, kinect hareket algılayıcısından elde edilen verilere dayalı 2D yani iki boyutlu (2 dimensional) ve 3D yani üç boyutlu (3 dimensional) oyunlar tasarlanarak hastaların kendi yaşam alanları içerisinde süre kısıtlaması olmaksızın tedavilerine devam etmelerine olanak sağlayan nörolojik rehabilitasyon sistemi geliştirilmiştir. Elde edilen indeks skorlarının depolanması ve internet üzerinden fizik tedavi uzmanına iletilmesi ile fizik tedavi uzmanının tedavi sürecini kontrol altında tutması sağlanmıştır. En az raporlama kadar önemli olan bir başka husus ise geliştirilen sistemin hastayı kendisini zorlamaya sevk edecek psikolojik etkiyi sağlamasıdır. Günümüzdeki rehabilitasyon hastalarının çoğu video oyunlarıyla ya geç tanışmış ya da hiç tanışmamıştır. Bu sebepten dolayı oyunlar ile tedavi, gelecek nesillerde çok daha etkin rol oynayacaktır. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyona kendi yaşam alanlarında devam edebilecekleri ve tedavi sürecinin FTR uzmanları tarafından takip edilebildiği düşük maliyetli bir sistem gerçekleştirilmiştir. Bu sistem SGK'nın masraflarını azaltmakla birlikte hastaların tedavi sürecini daha sağlıklı yürütebilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
People suffering from neurological disease have difficulty in performing daily living movements such as walking, speaking and gripping, which is the harm the disease inflicts on the nervous system. The signals sent from the brain make it difficult or even impossible to carry out the inability to communicate with the muscles. The success of neurological rehabilitation used in the treatment of these diseases depends on the ability of the patient to carry out the given movements within their own living space. The rapidly evolving virtual reality promises a future for rehabilitation specialists and researchers. The aim of this study is to develop a new rehabilitation tool that allows patients who need neurological rehabilitation to perform exercises in their own habitats in the direction of the vision and recommendations of the therapist to reach their walking and cognitive skills in a shorter time. In this study, a neurological rehabilitation system was developed to design patients' 2D and 3D games based on the kinetic motion sensor, allowing patients to continue their treatment without time constraint within their own habitat. By storing the obtained index scores and transmitting them to the physiotherapist over the internet, the physiotherapist can keep the treatment process under control. Another issue that is at least as important as reporting is that the developed system has a psychological effect that will force the patient to force himself. Most of today's rehabilitation patients either have met with video games late or have never met. For this reason, games and treatment will play a much more active role in future generations. As a result of this study, a low cost system has been realized in which the patient can continue physiotherapy and rehabilitation in his / her habitat and the treatment process can be followed by FTR specialists. This system will allow the patients to be able to carry out the treatment process more healthily, while reducing the costs of the SGK.