Nörolojik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistlerin COVID-19 sürecindeki deneyimlerinin belirlenmesi
Determining the experiences of physiotherapists working in the field of neurological rehabilitation during the COVID-19 process
  1. Tez No: 706867
  2. Yazar: ARDA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN SEREL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; nörolojik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistlerin COVID-19 sürecindeki deneyimlerini belirlemektir. Çalışma, anket oluşturulması ve anketin çevrimiçi yolla uygulanması olmak üzere iki aşamadan oluştu. Taslak anket, nörolojik rehabilitasyon alanında çalışan iki fizyoterapist tarafından oluşturuldu. Anketin kapsam geçerliliği nörolojik rehabilitasyon alanında çalışan 11 uzman görüşü ile test edildi. Kapsam geçerlilik oranını (KGO) hesaplamak için Lawshe yöntemi kullanıldı. Uzman görüşleri doğrultusunda yapılan düzenlemelerle anketin KGO'su 0,745 olarak anlamlı bulundu ve anket son hali 48 soru olarak uygulandı. Çalışmaya, pandemi öncesi ve pandemi sırasında nörolojik rehabilitasyon alanında çalışan fizyoterapistler dahil edildi. Demografik bilgiler, klinik uygulama ve psikolojik durumu olmak üzere üç ana başlığı sorgulayan anket çevrimiçi olarak Türkiye Fizyoterapistleri Derneği e-posta ağı aracılığıyla uygulandı. Nörolojik rehabilitasyon alanında ortalama 6.93±6.86 yıl (min=1, max=30) deneyimi olan toplam 107 fizyoterapist çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların kendi sağlıkları ile ilgili ortalama kaygı düzeyi 4,36±2,42 (min=0, max=10), ailelerinin sağlığı ile ilgili ortalama kaygı düzeyi 7,72±2,39 (min=0, max=10)' idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the experiences of physical therapists working in neurological rehabilitation during COVID-19. The study consisted of two phases including creating a questionnaire and applying the questionnaire online. The draft survey was created by two physical therapists working in the field of neurological rehabilitation. The content validity of the questionnaire was tested with the opinions of 11 experts working in the field of neurological rehabilitation. The Lawshe method was used to calculate the content validity ratio (CVR). The CVR of the questionnaire was found to be 0.745, and the final version of the questionnaire was applied with 48 questions with the adjustments made in line with expert opinions. Physical therapists working in neurological rehabilitation in the pre-pandemic period and being working during the pandemic were included in the study. The final survey examining demographic information, clinical practice and psychological status was administered online via the e-mail network of the Turkish Physiotherapists Association. The content validity ratio was found to be 0.745 as sufficient. A total of 107 physical therapists were included with a mean experience of 6.93±6.86 years (min=1, max=30) in neurological rehabilitation. The mean anxiety level of the participants about their own health was 4.36±2.42 (min=0, max=10), and the mean anxiety about their family's health was 7.72±2.39 (min=0, max=10).