Atık trafo yağlarının dizel motorlu bir jeneratör setinde alternatif yakıt olarak kullanılması
The use of waste transformer oils as alternative fuel in a diesel engine-powered generator set
- Tez No: 472957
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEHMUS ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada kullanılmış trafo yağları bir dizel motorlu jeneratör setinde alternatif yakıt olarak kullanılmıştır. Kullanılmış trafo yağlarının konvansiyonel dizel yakıtlara göre çok yüksek olan viskozitesinden dolayı direk olarak kullanımı yerine dizel yakıtı ile karıştırılarak test edilmiştir. Konvansiyonel dizel yakıtına hacimsel olarak %10 oranında artışlar ile eklenen kullanılmış trafo yağının %60 oranına kadar viskozitesinin belirtilen standartlar içerisinde kaldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla kullanılmış trafo yağının konvansiyonel dizel yakıtı ile %20, %40, %60 ve %80 oranlarındaki karışımları 4-zamanlı ve 4-silindirli bir direk püskürtmeli dizel motorlu jeneratör setinde sabit hız-değişik yük koşullarında test edilmiştir. Testlerde her bir yakıt için performans ve egzoz emisyonu ile silindir gaz basıncı ölçümleri yapılmıştır. Ölçülen ve hesaplanan değerler aynı şartlarda konvansiyonel dizel yakıtı kullanımına göre karşılaştırılmıştır. Deneylerde ayrıca yüksek oranda (%80 v/v) kullanılmış trafo yağı içeren bir karışım yakıt daha test edilmiştir. Deneysel sonuçlar karışım yakıtların kullanımı ile özgül yakıt tüketiminin yaklaşık %38 oranında düştüğünü bununla beraber efektif verimin ise yaklaşık %39 oranında arttığını göstermiştir. Karışım yakıtların kullanımı ile ortalama NOx ve HC emisyonları konvansiyonel dizel kullanımına göre azalmıştır. Maksimum silindir gaz basıncı değerleri kullanılmış trafo yağı karışımlarında dizele göre daha yüksek ölçülmüştür. Bununla beraber karışım yakıtların kullanımı ile yanma dizele göre daha geç başlarken ortalama gaz sıcaklığı daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, waste transformator oils were used in a diesel engine powered generator set as alternative fuel. Waste transformator oil was tested in blends with conventional diesel rather than direct use owing to its very high viscosity compared with conventional diesel fuels. Up to 60% of waste transformator oil added to conventional diesel with an increase of 10% by volume was found to have a viscosity which are within specified standards. Therefore, the blends of waste transformator oil with diesel at the rates of 20%, 40% and 60% were tested in a 4-stroke and 4-cylinder direct injection diesel engine powered generator set under constant speed-variable load conditions. In tests, for each fuels, performance, exhaust emissions and cylinder gas pressure measurements were performed. Measured and calculated results were compared with the results of convantional diesel that was tested at same conditions. In the experiments, therefore, a blended fuel contained waste transformator oil at a high ratio was also tested.. Experimental results showed that specific fuel consumption was reduced by about 38% while efficiency was improved by about 39% when using blended fuels. Mean NOx and unburned HC emissions were reduced with using blended fuels compared with conventional diesel. Cylinder gas pressure was higher for blended fuels than that of conventional diesel while the start of combustion was later in case of blended fuels.