Nonsingüler kompleks projektif eğriler için derece-cins sayısı (genus) formülü
The degree-genus formula for nonsingular complex algebraic curves
- Tez No: 473007
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
, sıfırdan farklı, üç değişkenli homojen bir polinom olmak üzere = () ⊂ ℙ(ℂ) nonsingüler projektif eğrisi kompakt, bağlantılı, yönlendirilebilir, 2- boyutlu manifolddur. Bu manifoldlar, küreye tane kulp eklenerek elde edilir. Bu sayıya cins sayısı(genus) denir. Bu tarz manifoldları sınıflandırmanın yolu onların cins sayılarına bakmaktır. Aynı cins sayısına sahip manifoldlar homeomorfiktir. Sadece nin derecesine bakarak eğrisinin cins sayısını hesaplamak cins formülü kullanılarak mümkündür. deg = ise, cins sayısı , = 1 2 ( − 1)( − 2) formülü ile kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Bu çalışmada, belirtilen cins formülü ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Any nonsingular projective curve = () ⊂ ℙ(ℂ) ( , a nonzero homogeneous polynomial in three variables) is compact connected orientable 2- manifold. These manifolds can be obtained from spheres by adding handles. This number is called the genus of the manifold. These manifolds are classified by their genus. Two manifolds with the same genus are homeomorphic. Just looking at the degree of , it is possible to calculate the genus of the curve and thus to classify the curve. If deg = , the number of genus can easily be found by the genus formula = 1 2 ( − 1)( − 2) In the study, the degree-genus formula has been proved.