Görme keskinliği 0,399 logmar'ın altında olan ile görme keskinliği 0,4-1,0 logmar aralığında olan retinitis pigmentozalı hastalarda; aydınlatma renk sıcaklığının okuma performansı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of illumination color temperature on reading performance in retinitis pigmentosa patients with a visual acuity of less than logmar 0,399 and with a visual acuity range between logmar 0,4 and 1,0
- Tez No: 473035
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Retinitis Pigmentoza olguları hastalığın progresyonu ile birlikte az gören olurlar. Araştırmamızda kanuni kör tanımına uymayan hastaları görme keskinliğine göre az gören aparesi kullanarak veya kullanmadan kitap yazısı okuyabilen olarak ki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalarda 2800 K ve 6500 K renk sıcaklığına sahip iki ışık kaynağı ile Türkçe'ye valide edilmiş MNRead okuma levhaları ile okuma performansı (okuma hızı, okuma keskinliği ve kritik baskı boyutu) belirlendi. Gruplar içinde farklı aydınlatma şartlarında okuma performasında fark saptanamadı. Beklenenden farklı olan bu bulgu, hastalığın konileri ve renk görmeyi de düzensiz değiştirmiş olduğu bir evresinde olabileceklerine bağlandı. Gruplar arasındaki okuma performansı farkı görme keskinliği yüksek olan grubun lehine daha iyi idi. Ölçülen kontrast duyarlılık değerleri, hem ham hem de logaritmik olarak görme keskinliği daha iyi olan grupta istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı derecede daha iyi idi. Mikroperimetri ölçümlerinde görme keskinliği yüksek olan grupta P1 ve P2 istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek, BCEA % 63 ve BCEA % 95 değerleri ise anlamlı derecede düşük bulundu. Ortalama Eşik Değerin ve Maküler Bütünlük değerlerinin benzer çıkması, hastalığın yaklaşık olarak benzer evrelerinde olan iki grup olmalarına bağlı olabileceği düşünüldü. Mikroperimetri fiksasyon sonuçlarına göre yapılacak PRL tedavisi ile fiksasyonu stabil olmayan hastalarda daha stabil bir fiksasyon sağlanabileceği öngörüldü. Fundus Otoflöresans ile yapılan çekimlerde Retinitis pigmentoza için tipik maküler hiperflöresan halka görüldü. Pratik klinik sonuç olarak, kanuni kör olmayan RP'lı hastalarda farklı renk sıcaklıklarında (2800 K ve 6500 K) ışık kaynakları kullanılarak daha iyi bir yakın görme / okuma işlevine ulaşılamamıştır. Ancak hem 2800 K hem de 6500 K renk sıcaklığındaki aydınlatmada görme keskinliği logMAR GK 0,399'un altında (Snellen GK 0,4 ve üzerinde) olan grupta logMAR 0,4-1,0 arasında (Snellen GK 0,1-0,4 arasında olan) gruba göre kritik baskı boyutu daha küçük ve okuma keskinliği daha yüksek, KD daha yüksek ve MP'de fiksasyon stabilitesi daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Retinitis Pigmentosa cases become low vision cases with the progression of the disease. Patients who did not comply with the legal blind definition in our research were divided into two groups that were able to read the book fonts without using or using low vision aids according to their visual acuity. Reading performance (reading speed, reading visual acuity and critical print size) was determined with MNRead reading plates validated in Turkish with two light sources with a color temperature of 2800 K and 6500 K in both groups. There was no difference in reading performance between groups in different lighting conditions. This finding, which is different from expected, may be due to the fact that the illness might be in a condition where the cones and the color vision have also changed irregularly. The reading performance difference between the groups was better for the group with high visual acuity. The measured raw and logaritmic contrast sensitivity values were statistically significant higher in the group with better visual acuity. In microperimetry measurements in the group with high visual acuity, P1 and P2 values were statistically significantly higher, BCEA 63% and BCEA 95% were significantly lower than the other groups. It is thought that the Average Threshold and Macular Integrity values are similar in both groups may be due to the fact that there are two groups at approximately similar stages of the disease. PRL treatment according to microperimetry fixation results may let one predict a more stable fixation in patients with non-stabil fixation. A typical macular hyperfluorescent ring was seen for retinitis pigmentosa on fundus autofluorescence. As a practical clinical result, a better near vision / reading function could not be achieved in not-legally blind RP patients using light sources at different color temperatures (2800 K and 6500 K). However, at lighting with 2800 K and 6500 K color temperature both critical print size is smaller and reading acuity, contrast sensitivity and fixation stability in MP are higher in the logMAR GK below 0.399 (Snellen GK 0.4 and above) than logMAR 0.4 to 1.0 (Snellen GK 0.1-0.4 ) RP patients.