Weak solutions of stochastic differential equations and one-sided sticky Brownian motion
Stokastik diferensiyel denklemlerin zayıf çözümleri ve tek taraflı yapışkan Brown hareketi
  1. Tez No: 473054
  2. Yazar: NESLİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tek taraflı yapışkan Brown hareketi yansımadan önce sıfırda pozitif miktar zaman geçirdiği için yavaş yansıyan Brown hareketidir. Bu tezin birincil amacı tek taraflı yapışkan Brown hareketinin zayıf çözümü olduğu stokastik diferansiyel denklemi ve denkleme eşdeğer olan sistemi anlamaktır. Özellikle, H. J. Engelbert ve G. Peskir'in“Stochastic Differential Equations for Sticky Brownian Motion”isimli 2012'de Stochastics'de yayınlanmış makaleleri dikkate alınmıştır. H. J. Engelbert ve G. Peskir tek tarafı yapışkan Brown hareketi için olan stokastik diferansiyel denklemi, çift taraflı yapışkan Brown hareketinin stokastik diferansiyel denklemini analiz ettikten sonra çalışmışlardır ve çift taraflı yapışkan Brown hareketinin stokastik diferansiyel denklemi için buldukları sonuçları kullanmışlardır. Bu tezde tek taraflı yapışkan Brown hareketi çift taraflı yapışkan Brown hareketi için bulunan sonuçlar kullanılmadan analiz edildi. Tek taraflı yapışkan Brown hareketi ile çift taraflı yapışkan Brown hareketi arasındaki bağlantı kullanıldı. Engelbert ve Peskir'in çift taraflı yapışkan Brown hareketi için yaptıkları ispatlar takip edildi. Stokastik diferansiyel denklem ve ona eşdeğer olan sistemin zayıf çözümü olduğu ama güçlü çözümünün olmadığı ispat edildi.
Özet (Çeviri)
One-sided sticky Brownian motion is a slowly reflecting Brownian motion because it spends positive amount of time at zero before reflection. The primary purpose of this thesis is to analyze the stochastic differential equation or the equivalent system which has one-sided sticky Brownian motion as a weak solution. The work of H. J. Engelbert and G. Peskir entitled“Stochastic Differential Equations for Sticky Brownian Motion”published in Stochastics in 2012 is taken into consideration. They study the stochastic differential equation for one-sided sticky Brownian motion by first analyzing the stochastic differential system for two-sided sticky Brownian motion and then using these results for the one-sided system. In this thesis, one-sided version is analyzed without the use of the results for the two-sided version, but with the help of the relation between one-sided and two-sided sticky Brownian motion. The proofs for two-sided sticky Brownian motion given in Engelbert and Peskir's paper are followed. We prove the stochastic differential equation, or the equivalent system, admits a weak solution but does not have a strong solution.