Economic analysis of potato production in Dohuk province, northern region of Iraq
Kuzey Irak bölgesi Dohuk ilinde patates üretiminin ekonomik analizi
  1. Tez No: 473092
  2. Yazar: QASIM MOHAMMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Kuzey Irak'ta yer alan Duhok ilinde patates üretiminde kaynak kullanım verimliliği incelenmiştir. Çalışmanın ana amacı patatesi üretimindeki mevcut durumunun ortaya konulması, bölgesel patates üretim fonksiyonunun ve verim üzerine etkili olan faktörlerin analiz edilmesidir. Çalışmanın ana materyalinin tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 220 üretici ile yapılan anket verileri oluşturmaktadır. Tohum, gübreleme, sulama, ilaç kullanımı, iş gücü, makine kullanımı gibi çeşitli girdilerin etkilerini değerlendirmek için Cobb-Douglas üretim fonksiyonu kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, tohum miktarı, gübreleme, sulama ve ilaçlamanın patates üretimi üzerine istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi vardır. Çalışma alanında üreticilerin finansman kaynağı bulmada zorluk çekme, tesislerin yetersizliği, düşük ürün fiyatları ve yüksek tohum fiyatları gibi sorunlarla yüzleştikleri tespit edilmiştir. Araştırma yüksek kaliteli tohum kullanılarak üretimde verimliliğin arttırılabileceğini göstermiştir. Bölgede tohum üretim projeleri desteklenmeli, patates üretimine uygun sulama suyunun ve toprağın modern laboratuar yöntemleri ile analizleri yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
The study examines the resource use efficiency in potato production in Dohuk, Iraq. The main objective of this study is reflecting the reality of the production of the potato crop, analyze the production function of the local potato crop and the effects of inputs use on yields. The primary data were collected from 220 farmers and questionnaires were distributed randomly to farmers in all districts and aspects. The Cobb-Douglas production function is used to evaluate the effects of various inputs such as seed, fertilizer, irrigation, pesticide, human labor, machinery, diesel fuel and harvesting. According to results, amount of seed, fertilizer, irrigation, and pesticide had statistically significant and positive effects on potato production. Farmers in the study area are faced with difficulties such as lack of access to finance, poor storage, facilities, low domestic production prices, and the high cost of seeds parents. The researcher recommended to increase the productivity of farmers through high-quality seeds, to support the production of seed projects locally, especially on soil and its suitability for potato production and using modern laboratory analyses of soil and water.