Effects of phytogenic feed additives, as an alternative to antibiotics, on broiler performance and carcass characteristics
Fitojenik yem katkı maddelerinin antibiyotik yem katkı maddelerine alternatif olarak kullanımının broyler performans ve karkas ozelliklerine etkisi
- Tez No: 473093
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE, PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, kimyasal yem katkı maddesi avilamisin (AFA) farklı seviyeleri ile, bitkisel kökenli doğal yem katkı maddesinin farklı seviyelerinin (PFA) broiler piliçlerinin performans ve karkas özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Denemede performans verileri olarak, canlı ağırlık, canlı ağırlık artısı, yem tuketimi ve yem donusum oranı değerleri dikkate alınmıstır. Karkas verileri olarak ise, karkas ağırlığı, karkas oranı, abdominal yağ miktarı ve karaciğer ağırlığı değerleri tesbit edilmistir. Denemede, hayvan materyali olarak 3 gunluk yasta 252 adet broiler civcivi (Ross 308) kullanılmıştır. Arastırmada herhangi bir yem katkı maddesi içermiyen rasron ve 0.10 %, 0.15% ve 0.20% oranında avilamisin (AFA) 0.10 %, 0.15% ve 0.20% oranında bitkisel kökenli doğal yem katkı maddesi(PFA) olmak uzere 7 farklı muamele uygulanmıstır. Deneme duzeni ise, her muamelede 3 tekerrur ve her tekerrürde 12 adet broiler çivcivi olacak sekilde duzenlenmistir. Üç günlük broyler civcivler 7 farklı rasyon ile 42 gün boyunca beslenmişlerdir. Tartımlar her hafta yapılarak, yem tüketimi, canlı ağırlıkları hassas terazi ile tartırılarak bulunmuştur. Elde edilen tartımlardan yem donüşüm oranı ve günlük canlı ağırlık artışları tespit edilmiştir. Deneme sonunda hayvanlar kesilerek, her guruba ait karkas ağırlığı, karkas randımanı, abdominal yağ ve karaciğer ağırlıkları belirlenmiştir. Deneme sonunda elde edilen veriler istatistik paket proğrami kullanılarak varyans analizleri yapılmış ve gruplar arasındaki farklılıklar, çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the effect of phytogenic feed additives as natural feed supplements with comparing avilamycin feed additives on broiler performance and various carcass characteristics. For this aim possible effects of the phytogenic feed additives and avilamycin feed additives as a feed additive on live body weight (LBW), body weight gain (BWG), feed intake (FI), feed conversion ratio (FCR), carcass weight (CW), abdominal fat (AF) and liver weight (LW) characterization of broiler chickens. A total of 252 broilers chick (ROSS 308) were selected and divided into 7 treatments and 3 replicates based on completely randomized design (CRD). 3 day-old chicks are reared for 42 days. The limited amount of feed was provided whilst water was supplied ad libitum. Each treatment contained three replicates of 12 birds. Each group of birds was supplied with 0. 10%, 0.15% and 0.20% of either phytogenic feed additives or avilamycin as feed additives as feed additive and control group was supplied with neither phytogenic feed additives nor avilamycin in their ratio. Data of LBW, BWG, FCR, and FI were statistically analyzed using one-way analysis of variance, and means compared using multiple range test in Statistical Analysis System Programs.