Endüstriyel su arıtma ters ozmoz otomasyon iyileştirme projesi
Industrial water treatment reverse osmosis automation system improvement project
- Tez No: 473130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
OZMOZ doğada bitkiler ve canlılar üzerinde meydana gelen, su ile ilgili doğal bir olaydır. TERS OZMOZ ise, membran Teknolojisi olup, Osmotik Basınç uygulanarak, mineralce zengin olan suyun, yarı iletken bir membranın diğer kısmına mineralleri kısıtlamış olarak göndermesi işlemidir. Suyun içerisinde bulunan birçok bakteri, virüs ve mineraller %99 saflığa kadar bu şekilde azaltılabilir. Ters Ozmoz'un genel kullanım yerleri arasında, Buhar Kazanları Besi suyu hazırlanması, eczacılık, Gıda ve Meşrubat Sanayi, Kaplamacılık, İçme suyu Üretimi, Hemodiyaliz Tedavisi Laboratuvarlar, Hava Ayrıştırma Tesisleri, Kağıt Üretim Tesisleri ve son yıllarda atık suların geri kazanılmasında arsenik giderimin de gündeme gelmiştir. Ters Ozmoz Tesislerinin su arıtma işlemi tesis güvenliği ve proses açısından da çok önemlidir. Tesislerde arıtılmış su genelde soğutma suyu olarak kullanılır. Soğutma suları genelde kapalı cevrim olarak çalışır. Kapalı cevrim çalışan sistemlerde suyun bazı değerleri kullanılan boru hatlarının güvenli olması ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Ters Ozmoz tesislerine bu yüzden ihtiyaç artmıştır ve günden güne teknoloji olarak da değişmektedir. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için otomasyon sistemlerinde iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu iyileştirmelerin amacı otomasyon sisteminin kullanışlı, güvenilir ve düşük maliyetli olması içindir. Ozmoz, Ters Ozmoz, Ozmotik Basınç, Yarı Geçirgen Membran, Besi Suyu, İçme Suyu, Soğutma Suyu, Gıda, Meşrubat Sanayi, Hemodiyaliz, Mineral, Bakteri, Virüs, Otomasyon, Proses, Maliyet
Özet (Çeviri)
Osmosis is a natural phenomenon related to water, which occurs in plants and plants in the nature. TERS OZMOZ is Membrane Technology and applying Osmotic Pressure, the mineral which is rich in minerals is sent to the other part of the semiconductive membrane as restricted. Many bacteria, viruses and minerals in the water can be reduced to 99% pure. Among the general uses of Reverse Osmosis are the production of steam boilers, the production of drinking water, the production of drinking water, the treatment of hemodialysis laboratories, the air separation plant, the paper production plant and the recycling of waste water in recent years, It has come. Water treatment of reverse osmosis plants is also very important for plant safety and process. Purified water is generally used as cooling water in plants. Cooling waters generally operate as closed circles. In closed-loop systems, some values of water are crucial for ensuring that pipelines are used safely and are long-lived. Reverse Osmosis facilities are therefore increasingly needed and changing from day to day technology. Improvements are made in automation systems to keep pace with developing technology. These improvements are intended to make the purpose of the automation system convenient, reliable and low cost. Osmosis, Reverse Osmosis, Osmotic Pressure, Semi-Permeable Membrane, Feed Water, Bottled Water, Cooling Water, Food And Beverage Industry, Hemodialysis, Mineral, Bacteria, Viruses, Automation, Progress, Cost