Gaziantep kenti peyzaj analizi ve peyzaj planlama önerileri geliştirilmesi
Landscape analysis in the city of Gaziantep and developing landscape planning suggestions
  1. Tez No: 473141
  2. Yazar: MÜGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep kentinin fiziksel çevre yapısını peyzaj özellikleri yardımıyla analiz etmek ve kentsel peyzaj planlama önerileri geliştirmektir. Coğrafi bilgi sistemleri ortamında yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ve uygulama imar planından yararlanılarak gerçekleştirilen çalışmada, alan kullanım bilgisinden yola çıkılarak araştırma alanının kentsel ve kırsal peyzaj nitelikleri araştırma alanı bütününde ve mahalleler bazında ortaya konulmuştur. Kentin açık ve yeşil alanları da ayrıca toplam yüzölçümleri ve kişi başına oranları bakımından incelenmiş, böylece kentsel peyzaj planlama önerileri geliştirilmesinde zengin bakış açıları elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, araştırma alanında kentsel peyzaj özelliklerinin baskın karakter taşıdığını göstermiştir. Kırsal ve kentsel peyzaj özellikleri arasında denge sağlanabilmesi için, açık ve yeşil alanlardan yararlanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse physical environmental structure of the city of Gaziantep by landscape characteristics, and developing urban landscape planning suggestions. In this study carried out by using high resolution satellite image and application development plan in the geographic information systems, the urban and rural landscape features have been put forward on the whole of the research area and on the neighborhood scale. Open and green areas of the city have also been examined in terms of their total area and per capita per person ratios, thus rich perspectives were obtained for developing urban landscape planning suggestions. The results showed that urban landscape characteristics are dominant in the research area. It has been determined that open and green areas have to be used to get balance between rural and urban landscape characteristics.