Salamura yeşil zeytinden izole edilen mayaların moleküler yöntemlerle tanımlanması
Identification of yeasts isolated from naturally fermented green olives with molecular based methods
  1. Tez No: 473140
  2. Yazar: SERMET AYMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 15 adet sofralık zeytin örneği salamurasında tuz, asitlik ve pH analizleri gerçekleştirilmiştir. Salamurada bulunan mayalar izole edilerek morfolojik incelemenin ardından saflaştırılmıştır. Saflaştırma işlemi sonucu elde edilen 61 adet maya izolatının identifikasyonu için; 26S rDNA genlerinde bulunan D1/D2 bölgeleri amplifiye edilerek, gen bölgelerinin nükleotid sekansları yapılmıştır. Elde edilen diziler veri tabanlarında bulunan referans dizilerle karşılaştırılarak izolatlar tür düzeyinde tanımlanmışlardır. Sofralık zeytin örneklerinde salamuranın tuz içeriği 11.2-11.6 g/L, toplam maya sayısı 4.1-4.5 log kob/mL aralığında belirlenmiştir. Moleküler tanımlama sonuçlarına göre sofralık zeytin örneklerinde Debaryomyces hansenii, Candida oleophila, Candida zeylanoides, Candida diddensiae, Rhodotorula mucilaginosa türlerine ait mayalar olduğu tespit edilmiş olup, baskın türler Candida zeylanoides (%40), Debaryomyces hansenii (%23), Candida oleophila (%23), Candida diddensiae (%10), Rhodotorula mucilaginosa (%4) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study NaCl content, titration acidity, pH values of 15 table olive brines were determined. The yeasts presenting in brine were isolated and purified. For the purpose of identification D1/D2 domain of 26S rRNA genes of 61 isolate were amplified and sequenced. The sequences obtained were compared with those deposited at databases and isolates were identified at species level as their closest relative reference. NaCl content of brine samples were found 11.2-11.6 g/L and total yeasts counts in brines were in the range of 4.1-4.5 log cfu/mL. Identification results showed that isolates were belong to species of Debaryomyces hansenii, Candida oleophila, Candida zeylanoides, Candida diddensiae, Rhodotorula mucilaginosa and Candida zeylanoides (%40), Debaryomyces hansenii (%23), Candida oleophila (%23) were predominant yeasts and to a lesser extent Candida diddensiae (%10), Rhodotorula mucilaginosa (%4) were part of the brine microbiota.