Hayvan haczi konu olan icra dosyalarının ortalama görülme süresinin sağkalım analizi yöntemleri ile tahmini
Estimation of the average appearance time of execution files subject to animal seizure with survival analysis methods
- Tez No: 966158
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, hayvan haczi içeren icra dosyalarının ortalama görülme süresinin tahmin edilmesi ve bu sürece etki ettiği düşünülen bağımsız değişkenlerin sağkalım süresi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, sağkalım analizine dayalı istatistiksel yöntemlerden biri olan Kaplan-Meier yöntemi ile söz konusu dosyaların ortalama görülme süresi tahmin edilmiştir. Ayrıca, ilgili bağımsız değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve bu değişkenlerin ortalama sonuçlanma süresi üzerindeki etkileri, çok değişkenli bir model olan Cox regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma gerecini, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün Ulusal Yargı Ağı Platformu (UYAP) kayıtlarında 2010-2022 yılları arasında yer alan icra dairelerinde haczedilen canlı hayvan dosyaları oluşturmuştur. Çalışmada ortalama görülme süresini etkileyen muhtemel risk faktörleri; dosyada yer alan alacaklı sayısı, takip durdurma durumu, takibe esas tutar ($), dosyanın pandemi döneminde yer alması ve ekonomik göstergelerden bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE, Yİ-ÜFE, Tarım ÜFE değişimi değişkenleridir. Çalışma bulgularına göre, hayvan haczi içeren dosyaların %60,7'sinin kapanmış olduğu görülmüştür. Kapanan dosyaların ortalama görülme süresi ise 2.172 (%95 GA 1.969-2.376) ve ortanca 1.423 (%95 GA 1.291-1.555) gün olarak hesaplanmıştır. Modelde yer alan takibi durdurulan dosyalarda bir birimlik artışın dosyaların kapanma olasılığını 0,62(%38) kat azalttığı yani ortalama görülme süresini artırdığını, pandemi döneminde açılan dosyaların pandemi dönemi dışında açılan dosyalara göre bir birimlik artışın dosyaların kapanma olasılığını 2,22(%112) kat arttırdığı yani ortalama görülme süresini azalttığı, takibe esas tutardaki birer birimlik artışın dosyaların kapanma olasılığını 0,746(%25) kat arttırdığı yani dosyaların ortalama görülme süresini uzattığı, tarım ÜFE değişimi (%)'nin 0'dan büyük olduğu durumda birer birimlik artışın dosyaların kapanma olasılığının 0,72(%28) kat azaltacağını yani ortalama görülme süresinin arttıracağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada belirlenen ortalama görülme süreleri ve bu sürelere etki eden değişkenler ve oluşturulan model göz önüne alındığında ortalama görülme süreleri ve bu sürelere etki eden değişkenler karar alıcılara destek sağlar niteliktedir. Final modelde yer alan; takibi durdurulan dosyaların, takibe esas tutarın artmasının, tarım ÜFE değişimi (%)'nin 0'dan büyük olmasının dosyaların kapanma olasılığını azaltan ortalama görülme süresini artıran değişkenler olduğu, pandemi döneminde açılan dosyaların ise diğer dönemlerde açılan dosyalara göre kapanma riskini artıran ortalama görülme süresini kısaltan değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sürenin aynı zamanda hayvancılık ekonomisi üzerinde etkili olması, çalışmanın ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliği ekonomisine katkı sağlamasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to estimate the average survival time of execution files containing animal seizure and to examine the effects of independent variables thought to affect this process on survival time. Accordingly, the Kaplan-Meier method, one of the statistical methods based on survival analysis, was used to estimate the average survival time of these files. In addition, the relationships between the relevant independent variables and the effects of these variables on the mean time to outcome were evaluated by Cox regression analysis, a multivariate model. The study material consisted of the livestock files seized in the execution offices between 2010 and 2022 in the National Judicial Network Platform (UYAP) records of the Ministry of Justice, General Directorate of Judicial Records and Statistics. In the study, the possible risk factors affecting the average time to be seen are the number of creditors in the file, the status of suspension of proceedings, the amount ($) subject to proceedings, the fact that the file is located in the pandemic period, and the variables of CPI, D-PPI, Agricultural PPI change compared to the same month of the previous year from economic indicators. According to the findings of the study, it was observed that 60.7% of the files containing animal seizure were closed. The mean duration of closed files was calculated as 2.172 (95% CI 1.969-2.376) and the median as 1.423 (95% CI 1.291-1.555) days. A one-unit increase in the discontinued files included in the model decreases the probability of closure of the files by 0.62(38%) times, i.e. increases the average duration of occurrence, and a one-unit increase in the files opened during the pandemic period compared to the files opened outside the pandemic period increases the probability of closure of the files by 2.22(112%) times, i.e. decreases the average duration of occurrence, It is concluded that a one-unit increase in the amount of the amount subject to follow-up increases the probability of closing the files by 0.746 (25%) times, i.e. the average duration of the files, and when the change in agricultural PPI (%) is greater than 0, a one-unit increase will decrease the probability of closing the files by 0.72 (28%) times, i.e. the average duration of the files will increase. Considering the average appearance times determined in the study and the variables affecting these times and the model created, the average appearance times and the variables affecting these times provide support to decision makers. In the final model; it is concluded that the files with suspended follow-up, the increase in the amount subject to follow-up, the change in agricultural PPI (%) being greater than 0 are variables that increase the average duration of occurrence, which reduces the probability of closing the files, and the files opened during the pandemic period are variables that shorten the average duration of occurrence, which increases the risk of closure compared to the files opened in other periods. Since this period is also effective on the economy of animal husbandry, the study will contribute to the economy of animal husbandry in our country