Cell selection algorithms for terrestrial trunked narrow band radio systems
Karasal dar bantlı telsiz sistemler için hücre seçim algoritmaları
  1. Tez No: 473190
  2. Yazar: AZAD KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mobil haberleşme sektörüne duyulan rağbetin her geçen gün artması trafik problemini her geçen gün daha önemli kılmaktadır. Profesyonel kullanıcılara verilecek hizmetin daha kaliteli ve daha güvenilir olması için farklı çalışmalar yapılmaktadır. Haberleşme sektöründe profesyonel kullanıcılar için özel olarak geliştirilen Profesyonel Mobil Radyo (PMR) sistemi, isteğe özel olarak istenilen özelliklerde kişilerin ve şirketlerin hizmetine sunulabilmektedir. PMR sistemlerinden biri olan Tetra sistemi ile kullanıcılar geleneksel PMR sistemlerine oranla daha teknolojik hizmet alabilmektedirler. Daha güvenilir, özel ve kesintisiz haberleşme için ihtiyaç duyulan bu sistemler için hücre seçim algoritmaların büyük önemi vardır. Bu tezde, Tetra sistemi için uygulanabilecek iki ayrı hücre seçim algoritması sunuyoruz. Bu algoritmalarda, kullanıcıların baz istasyonlarına bağlanırken sahip oldukları güç ve genel sistemdeki kullanıcıların dengeli dağıtılması hesaba katılmaktadır. Algoritmaların farklı ortamlarda farklı trafik özellikleriyle performans değerlendirmeleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the interest in mobile communication sector is increasing day by day, it makes traffic volume problem more important. There are different works focused on developing more secure and qualified service for professional users and companies. The Professional Mobile Radio (PMR) system, specially developed for professional users in the communication sector, can be offered to the service of professional users and companies with the desired specifications. With the Tetra system, which is one of the PMR systems, users can get more advanced technological services than the conventional PMR systems. Cell selection algorithms have a great importance for these systems which are needed for more reliable, private and seamless communication. In this thesis, we present two novel cell selection algorithms that can be applied to the Tetra based PMR systems. In these algorithms, both the received power of users and the fair distribution of the overall system are considered. Performance evaluation of algorithms with different traffic characteristics is considered in different environments.