Electrical characterization of electron selective titanium dioxide and hole selective molybdenum trioxide heterocontacts on crystalline silicon
Silisyum alttaş üzerınde büyütülmüş, electron geçirgen titanyum dioksit ve hol geçirgen molibden trioksit ince film tabakalarının electriksel karekterizasyonu
  1. Tez No: 473256
  2. Yazar: DOĞUŞCAN AHİBOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Düşük sıcaklıkta üretim ve seçici yük geçirgenliği üstünlüğü taşıyan geçiş metallerinin oksitleri, fotovoltaik güneş gözelerinde geleneksel olarak kullanılan yük taşıyıcı tabakaların umut veren bir alternatifidir. Bu araştırmada, eksik katlı Molibden (III) Oksiti'nin hol geçirgen – elektron engelleyici ve Titanyum (II) Oksiti'nin elektron geçirgen – hol engelleyici tabakalarının elektronik özellikleri çalışıldı. Bu amaç için metal oksitler, n-tipi ve p-tipi silisyum alt taş üzerinde farklı koşullar altında ve tabaka kalınlıklarında Metal - Oksit – Yarı İletken (MOS) Kapasitörler yapmak üzere büyütüldü. MOS kapasitörlerin karakterizasyonu için Admitans Analizi (kapasitans ve iletkenlik yöntemleri) ve Akım – Gerilim yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda silisyum – metal oksit ara yüzeyinde ve metal oksit tabakası boyunca en etkili yük iletimini sağlamak için gerekli olan ideal metal oksit tabaka büyütme şartları ve tabaka kalınlığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Transition metal oxides are promising materials as an alternative to the conventional charge transport layers in photovoltaic solar cells with the advantages of carrier selectivity and low processing temperatures. In this study, electronic properties of the hole transporting – electron blocking layer (HT-EBL) of sub-stoichiometric Molybdenum (III) Oxide (MoO3-x) and electron transporting – hole blocking layer (ET-HBL) of Titanium (II) Oxide (TiO2-x) were studied. For this purpose, carrier selective metal oxide layers with different thickness and deposition conditions were deposited over n-type and p-type crystalline silicon wafers in the structure of Metal-Oxide-Semiconductor (MOS) capacitor. Admittance analysis (capacitance and conductance methods) and current – voltage methods were employed for the characterization of the MOS capacitors. At the end of this study, best deposition condition and the metal oxide thickness for the most effective carrier transportation at the silicon – metal oxide interface and through the metal oxide layer were determined