Graph theory analyses on connectivity maps obtained by partial directed coherence using EEG data of dyslexic and healthy children
Disleksik ve sağlıklı çocuklardan toplanan EEG verileri kullanılarak kısmi yönlü koherans ile elde edilmiş beyin bağlantısallık haritalarında çizge teorisi analizleri
- Tez No: 473262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY, PROF. DR. METEHAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Disleksi, okuma ve bazen de öğrenme bozukluğu şeklinde tanımlanan, yaygın bir beyin işlevi bozukluğudur. Bu tez çalışmasında disleksi teşhisi konulmuş 31 çocuk ile disleksi teşhisi konulmamış 27 çocuktan okuma sırasında toplanan elektroensefelografi (EEG) verileri kullanılmıştır. Sırası ile çok değişkenli otoregresif modelleme yapılmış, kısmi yönlü koherans (KYK) ile beyin bağlantısallık haritaları çıkartılmış; bu bağlantısallık haritalarından çizge teorisinin değişkenlerinden“karakteristik bağlantı uzunluğu”,“kümelenme katsayısı”,“bağlantısal verimlilik”ve“küçük-dünya değeri”hesaplanmış ve bu hesaplanan değerler istatistiksel fark analizleri ile incelenmiştir. Gruplar arasında stimulus sonrası durum için“küçük-dünya değeri”bakımından fark tespit edilmiştir. Stimulus öncesi ve sonrası durumlar karşılaştırıldığında ise kontrol grubunda“bağlantısal verimlilik”; disleksi grubunda ise“karakteristik bağlantı uzunluğu”ve“kümelenme katsayısı”değerleri bakımından farklar görülmüştür. Bağlantısallık haritaları ile aynı zamanda düğüm bölgeleri analizleri de yapılarak gelen ve giden bağlantıların toplandığı düğüm bölgeleri tespit edilmiştir. Düğüm bölgeleri incelendiğinde ise sağ frontal bölge ile sağ oksipito-parietal bölgede gruplar arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Bulunan sonuçlar literatür ile karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dyslexia is a common brain disorder which is defined as reading and sometimes learning disability. In this thesis study, EEG data which were collected from 31 dyslexics and 27 non-dyslexic children during reading task were used. First, multivariate autoregressive modelling was made. Then using MVAR models, brain connectivity networks were obtained with partial directed coherence (PDC) algorithms. Using brain connectivity networks, graph theory properties such as“characteristic path length”,“clustering coefficient”,“global efficiency”and“small-world measure”were calculated. Finally, group analyses were done based on the graph theory properties using statistical analyses. Between groups, for after stimulus condition, there was a significant difference in terms of“small-world measure”. Between before stimulus and after stimulus conditions,“global efficiency”was found to have significant difference in control group. Similarly,“characteristic path length”and“clustering coefficient”properties were found to have significant difference in dyslexic group. Also, main hub nodes were discovered for each subject using connectivity maps. Hub nodes distributions had differences between groups in right frontal and right occipito-parietal regions of brains. All the results were compared with literature and discussed.