Anticancer activity of chlorpromazine on U266 multiple myeloma cell line
Klorpromazin' in U266 multipl miyelom hücre hattı üzerindeki anti-kanser aktivitesi
- Tez No: 473261
- Danışmanlar: DOÇ. CAN ÖZEN, YRD. DOÇ. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Multipl Miyelom (MM), plazma B hücrelerinin habis büyümesinin neden olduğu ikinci en yaygın hematolojik malignitedir. Kan kanserinden ölümlerin %10 unu oluşturmaktadır. Yeni ilaçların kullanılmaya başlanması, kemoterapi başarısını önemli ölçüde arttırmış olsa da, yüksek nüks oranı MM in tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak kalmasına sebep olmaktadır. İlacın yeniden konumlandırılması, onaylanmış ilaçların yeni kullanımlarının keşfedilmesi, yeni kemoterapötik ajanların keşfi için sıklıkla kullanılan bir stratejidir. Zaten onaylanmış ilaçlar kullanıldığından maliyet ve harcanan zaman önemli ölçüde azalmaktadır. Çeşitli kanser türlerine karşı yeniden konumlandırılma çalışmalarında kullanılmış olan Klorpromazin (CPZ), birincil olarak şizofreni gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir FDA onaylı antipsikotik ilaçtır. Bu çalışmada, CPZnin U266 MM hücre hattı üstündeki antikanser etkisinin ve mekanismasının araştırılması amaçlanmıştır. İlk olarak, CPZnin doza ve zamana bağlı inhibe edici ve sitotoksik etkisi çalışılmıştır. Daha sonra üç farklı apoptoz çalışması ve hücre döngüsü analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca CPZnin sisplatin ile kombinasyon potansiyeli de bu çalışma sırasında araştırılmıştır. CPZ U266 MM hücre hattı üzerinde doza ve zamana bağlı büyüme inhibe edici etki göstermiştir ve IC50 değeri 22.4 ± 0.9 uM olarak belirlenmiştir. Apoptozun indüksiyonu Kaspaz-3ün aktivasyonu ve hücre zarı asimetrisindeki değişim ile gösterilmiştir. Buna ek olarak, CPZ tedavisi hücre döngüsünün G2/M fazında durmasına sebep olmuştur. Sisplatin ile kombinasyonu orta derecede sinerjistiktir. Ön bulgularımız doğrultusunda, MM tedavisi için CPZ nin terapötik potensiyeli derinlemesine mekanik çalışmalar ve in vivo deneylerle araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM) is the second most common hematological malignancy caused by malignant growth of plasma B cells. It accounts for 10% of deaths from blood cancers. Although introduction of new drugs has significantly increased the success of chemotherapy, MM remains as an incurable disease with a high relapse rate. Drug repositioning, finding new uses for approved drugs, is a frequently used strategy for the discovery of new chemotherapeutic agents. Since already approved drugs are used, the cost and time spent are considerably reduced. Chlorpromazine (CPZ), which has been used in several drug repositioning studies against different cancer types, is an FDA-approved antipsychotic drug mainly used in the treatment of schizophrenia. In this work, we aim to investigate the anticancer effect and mechanism of CPZ on U266 MM cell line. Firstly, in vitro inhibitory effect of CPZ at various doses and time points was studied. Then three different apoptosis studies and cell cycle analysis were conducted. Combination potential of CPZ with cisplatin was also investigated during this study. CPZ showed both dose- and time- dependent growth inhibitory effect on U266 MM cell line with an IC50 value of 22.4 ± 0.9 µM. Apoptotic effect of CPZ was indicated by activation of Caspase-3 and change in the cell membrane asymmetry. In addition, CPZ treatment induced cell cycle arrest at G2/M phase. Its combination with cisplatin was moderately synergistic. Based on our preliminary findings, therapeutic potential of CPZ for MM treatment can be investigated with in-depth mechanistic studies and in vivo experiments.