Surface and modification of LP-SBA-15 with polyethyleneimine for celecoxib delivery
Selekoksib salınımı için polietileniminle LP-SBA-15'in yüzey modifikasyonu
- Tez No: 473265
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ, DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, düzenli mezogözenekli silika destek malzemelerinden yararlanılarak farklı gözenek yapılarına sahip SBA-15-PEI (polietilenimin) ve büyük gözenekli LP- SBA-15 destek malzemeleri sentezlenmiştir. Bu yapısal değişikliğin ve yüzey modifikasyonlarının bu malzemelerin ilaç salınımları ve tutma özellikleri gibi ilaç taşıma kabiliyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. LP-SBA-15'in sentezi için hidrotermal sentez metodu kullanılmıştır ve yüzey fonksiyonlaması ise yüksek miktarda dallanma gösteren polietilenimin yapı içindeki gözeneklerle polimerleştirilerek yapılmıştır. Fonksiyonel grubun yüzeyde silika destekli silanol grupla etkileşimi beklenmiştir, fakat bu etkileşimin yeni amino gruplarının eklenmesi ile zenginleştirilmesi muhtemeldir. Geniş gözenekli mezopor yapılarda yapılan modıfıkasıyonlar gözeneklerın büyüklükleri ve yapılarını etkilemektedir. Böylece, gözeneklerin değişiminden sonra daha büyük gözeneklerin içinde daha geniş yüzey boşluklarının olma şansı artar. Yüzey fonksiyonlaması yapıldıktan sonra ilaç yüklemesi etanol içerisinde yapılmıştır. Bu araştırmada kandan dokuya geçiş hızı oldukça düşük olan ve steroid içermeyen iltihap önleyici ilaç olan Selekoksib (CLX) model ilaç olarak kullanılmıştır. Parçacık morfolojisi ve spesifik pH'ın ilaç salınımı üzerine etkileri analiz edilmiş ve serbest salınım deneyleri iki farklı pH'da (pH= 5.0 ve pH= 7.4) gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon kısmında ise LP-SBA-15 parçacıkları X-ray kırınım (XRD) cihazı, küçük açı X-ray spektrometresi (SAXS), N2 adsorpsiyon-desorpsiyon, FTIR spektrometresi, Ultra-viyole (UV-Vis) spektrometresi ve termogravimetrik metot (TGA) kullanılarak yapılmıştır. Dolasıyla, biyoyararlanım, morfoloji, kristallik gibi analizlerin daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç karakterizasyon uygulanmıştır. Sonuç olarak sentezlenen LP-SBA-15-PEI örneklerinin ilaç salınım özelliklerinin piyasada satılan ilaçlara göre ve polimer fonksiyonlaması yapılmamış LP-SBA-15' e göre arttığı gözlenmiş ve LP-SBA-15-PEI'nin kontrollü ilaç taşıma sistemine uygun olduğu belirlenmiştir. Daha spesifik olarak, LP-SBA-15-CLX için yükleme %41 ve LP-SBA-15-PEI için %25 iken LP-SBA-15-PEI için hem pH= 5.0 hem de pH= 7.4'de %80 den fazla serbest salınım gerçekleşmiştir. LP-SBA-15-CLX durumunda ise %50 den az olduğu görülmüştür. Celebrex'in kendi salınım yüzdesi her iki durum için %60'ın altına düştüğünden, ilaç salınım sistemleri için, LP-SBA-15-PEI'nin daha uygun bir seçim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study LP-SBA-15 (LP stands for large pores) and LP-SBA-15-PEI (PEI stands for polyethyleneimine), ordered mesoporous silica support material utilized with different pore structure characteristics to investigate on their drug delivery system abilities like release and loading properties, regarding to their structural variability and implication of surface modification. Hydrothermal synthesis method was used for synthesis of LP-SBA-15 and surface functionalization was done by polymerization of hyperbranched polyethyleneimine inside pores. The referred functional group expected to interact with surface silanols on the silica supports, and this interaction expected to be enriched by introduction of amino groups to the silica surfaces. For organic modification, necessities of larger pore mesophases is obvious. Since, accessibility of pore is highly dependent on pore size and structure. Therefore, having larger pores provides higher chance to have large empty spaces inside pores, even after modification of pores. After functionalization, drug loading was carried out in ethanol. As a drug model, Celecoxib (CLX) was used for investigation on bioavailability and drug delivery systems characterizations which is nonsteroidal anti-inflammatory drug that shows highly hydrophobic quality and also has very low bioavailability. Effect of particle morphology and specific pH was analyzed on release properties and release experiment was done in two different pH (pH= 5.0 and pH= 7.4). In characterization part, LP-SBA-15 particles were characterized by using X-ray Diffraction (XRD), Small-Angle X-ray Spectrometry (SAXS), N2 adsorption - desorption, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Scanning Electron Microscope (SEM), Transmission Electron Microscope (TEM), Ultra-Violet Spectrometry (UV-VIS) and Thermogravimetric Analysis (TGA). Hence, several characterizations were applied for better understanding the bioavailability, morphology, crystallinity etc. Consequently, an enhanced release rate on drug delivery properties were observed for LP-SBA-15-PEI in comparison to commercial drug and non-polymerized sample. More specifically, 41% of loading for LP-SBA-15-CLX and 25% for LP-SBA-15-PEI were observed. Moreover, more than 80% release in both pH= 5.0 and pH= 7.4 for LP-SBA-15-PEI-CLX and less than 50% in case of LP-SBA-15-CLX were exhibited. Which introduces LP-SBA-15-PEI as a proper choice for drug delivery systems since the release percent of Celebrex itself were less than 60% in both cases.