Development of a lessons learned management process model and a web-based tool for construction companies
İnşaat firmaları için öğrenilen ders yönetimi süreç modeli ve web tabanlı araç geliştirilmesi
  1. Tez No: 473272
  2. Yazar: GÖRKEM EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Örgütsel hafıza geliştirilmesi ve bunun etkin bir şekilde kullanılmasının sağlanması özellikle inşaat sektörü gibi proje bazlı endüstrilerde, projelerde oluşabilecek potansiyel problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak daha yüksek karlılık ve daha az hatayla işlerin tamamlanmasına imkân sağlayabileceği için şirketlere rekabet avantajı sağlar. Bunun yanında, endüstrinin proje bazlı yapısı örgütsel hafızanın kurulması konusunda zorluklara neden olmaktadır. Bunun nedeni geçici olarak oluşturulan proje ekiplerinden bilginin yakalanmasının ve değişik bilgi türlerinin projeler arasında aktarılmasının güç olmasıdır. Bu çalışma, proje süresince edinilen deneyimlerin yakalanması ve yakalanan bu bilginin şirket içerisinde paylaşılarak diğer projelerde performansı arttıracak şekilde kullanılmasına olanak sağlayacak“Öğrenilen Ders Yönetimi Süreç Modeli”(ÖDYSM) sunmaktadır. Bu çalışmada, önerilen süreç modelini kullanarak bir şirketin öğrenilen derslerini yakalamak, depolamak ve şirket içinde paylaşılmasına olanak sağlayacak LinCTool olarak adlandırılan web tabanlı bir bilgi teknolojileri aracı geliştirilmiştir. ÖDYSM geliştirilmesi için akademiden ve özel sektörden uzmanların görüşlerinin alındığı toplantı düzenlenmiştir. LinCTool'u doğrulamak için kara kutu test yöntemi kullanılmış ve gerçek inşaat projelerinde LinCTool'un kullanılabilirliğini tespit etmek için 4 uzmanla görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar önerilen modelin ve LinCTool'un derslerin kaydedilmesi ve tekrar kullanılması ile ilgili problemleri çözme potansiyeline sahip ve orta-büyük ölçekli inşaat şirketlerinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational memory formation and its effective utilization is a source of competitive advantage especially in project-based industries such as construction industry as it may eliminate potential problems in projects leading to higher profitability and less errors. However, project-based nature also poses challenges for establishing organizational memory as it is hard to capture knowledge of temporary project teams and transfer different types of knowledge between projects. This study presents a“Lessons Learned Management Process Model (LLMPM)”to capture experiences that may be acquired during project execution and disseminate this knowledge within the company to improve performance in future projects. A web based IT tool (LinCTool) that utilizes the proposed process model, has been developed in this study to capture, store and disseminate lessons learned. Expert review meetings with participants from both academy and the private sector have been carried out to develop LLMPM. Black-box testing method has been used to verify the LinCTool, and interviews have been conducted with four experts to test its usability. Results show that the proposed model and LinCTool have a potential to solve problems related with lessons capture and retrieval, and could be effectively used in medium to large size construction companies.