Spatial delineation of Haliç waterfront through walking: The case of Tersane Istanbul
Yürüyüş deneyimi üzerinden Haliç kıyı bandının algısal, mekansal ve morfolojik yapısının belirlenmesi: Tersane İstanbul örneği
- Tez No: 977462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU CANARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki Haliç'in parçalı kuzey kıyısında yürüme ile mekansal deneyim arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Yürüme, hem bir yöntem hem de bir temsili araç olarak kullanılarak kentsel kenarların, özellikle de kara ile suyun kesiştiği alanların, göz hizasından nasıl algılandığı, belgelenip çözümlendiği incelenmektedir. Kara ve su arasındaki eşikler, kent yaşamında ve kamusal mekanda önemli bir rol üstlenir. Ancak Haliç'te bu ilişki sıklıkla özelleştirme ve altyapısal engeller nedeniyle kesintiye uğramaktadır. Genellikle sürekli sistemler olarak algılanan kıyı şeritleri, bu tezde kamusal erişim koşulları, özel gelişmeler ve mekansal boşluklar tarafından şekillenen bir dizi segment olarak ele alınmıştır. Kuzey kıyı dört segmente ayrılmış ve her biri üç tematik katmanda incelenmiştir: süreklilik ve erişim, mekansal deneyim ve deneyimsel mekansal sözlük. Makro, mezo ve mikro ölçeklerde yapılan çok katmanlı gözlemler, kentsel morfolojiyi bedensel algıyla ilişkilendiren bir çerçeve sunmuştur. Bulgular, yürümenin, plan düzleminden bakıldığında görünmeyen kesintileri, ritimleri ve geçişleri açığa çıkardığını göstermektedir. Yürüme, eşikleri, kopuşları ve mekansal süreksizlikleri ortaya çıkararak su, kara ve yapılı çevre arasındaki ilişkileri yerinde ve bedensel olarak anlaşılır kılmaktadır. Tez, yürümeye dayalı gözlemlerden türetilmiş bir mekansal sözlük önerisiyle sonuçlanmaktadır. Bu sözlük, kıyı mekanlarını anlamak için yaya deneyimini eleştirel bir mercek olarak konumlandırmak ve yürümenin parçalı kentsel kenarların kamusal yaşamla yeniden bütünleştirilmesinde metodolojik ve tasarımsal bir araç olabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between walking and spatial experience along the fragmented northern waterfront of Haliç in Istanbul. Walking is employed as both a method and representational tool to examine how urban edges, particularly where land meets water, are perceived, documented, and analysed through eye-level movement. As vital thresholds between land and water, waterfronts hold a significant role in urban life and public space. Yet in Haliç, this relationship is often disrupted by privatization and infrastructural barriers. Although waterfronts are often conceived as continuous systems, this thesis approaches Haliç waterfront as a series of segments shaped by infrastructural gaps, private developments, and shifting public access. The shoreline is divided into four segments, defined by the changing conditions of walking between two significant anchor points, Galataport and Tersane İstanbul. Each segment is analysed through three interrelated layers: continuity and access, spatial experience, and experiential spatial vocabulary. Multi-scalar observation is applied at macro and meso scales across all segments, while the micro scale is reserved exclusively for the case study area, Tersane İstanbul. Findings indicate that walking reveals discontinuities and rhythms of the waterfront that remain invisible in top-down urban representations. The study demonstrates that the act of walking not only uncovers thresholds, interruptions, and transitions, but also produces a situated understanding of how water, land, and built form intersect. The thesis concludes by proposing a spatial vocabulary derived from walking, which frames pedestrian experience as a critical lens for waterfront studies. This vocabulary suggests that walking can serve as a methodological and design tool for reconnecting fragmented urban edges with public life.