In-situ direct shear test for weak rocks
Zayıf kayalar için arazi direk kesme deneyi
- Tez No: 47328
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK ERGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz ZAYIF KAYALAR İÇİN ARAZİ DİREK KESME DENEYİ Torunoğlu, Gülay Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ufuk Ergun Aralık 1995, 87 sayfa Bu tezde, bir Arazi Direk Kesme deney aleti dizayn edilmiş ve hazırlanmıştır. Dört ayrı zayıf kaya zemininde onaltı adet deney yapılmıştır. Zayıf kayaların kesme dayanım parametreleri üzerinde yapılan çalışmaların bir özeti verilmiştir. Yapılan deney sonuçları sunulmuş, kesme dayanım parametreleri hesaplanmış ve Mohr-Coulomb zarfları çizilmiştir. Çatlaklar ve tabakalanma yüzeylerinin dayanımından ziyade zayıf kayaların kütle dayanımı ölçülmüştür. Anahtar Kelimeler : Arazi direk kesme deneyi. Kesme dayanımı, Zayıf kayalar. Kohezyon, Kesme dayanımı açısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN-SITU DIRECT SHEAR TEST FOR WEAK ROCKS Torunoğlu, Gülay M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ufuk Ergun December 1995, 87 pages In this study an in-situ direct shear test apparatus was designed and manufactured. Sixteen field tests were performed at four weak rock sites. A review of the studies on the shear strength parameters of weak rocks is given. Results of the tests conducted are presented and the shear strength parameters» are calculated and plotted in the form of Mohr-Coulomb envelopes. Mass strength of the weak rocks was measured rather than the strength of joints and/or bedding planes. Keywords : In-situ direct shear test, Shear strength, Weak rocks, Cohesion, Angle of shearing resistance 111