Accurate and inaccurate feeling of knowing in semantic memory: An erp study
Anlamsal bellekte tutarlı ve tutarsız bilme hissi: Olay-ilişkili potansiyel çalışması
  1. Tez No: 473307
  2. Yazar: GÖZEM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilme Hissi (BH) şu anda hatırlanamayan bilgileri, daha ileride hatırlanıp hatırlanamayacağı ile ilgili üst-bilişsel bir yargıdır. BH yargılarının gelecek bellek performansın tahmin etmede tutarlı bir gösterge olduğu kabul edilmektedir. Sunulan çalışmanın amacı, anlamsal bellek görevi sırasındaki BH yargılarının zamansal dinamiklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, genel kültür soruları üzerinden klasik“hatırlama-BH kararı-tanıma”paradigması kullanılmıştır. BH kararlarının tutarlılığını ölçmek için Goodman-Kruskal's Gamma korelasyonu kullanılmıştır. Katılımcıların BH kararları sırasında kaydedilen Olay-İlişkili Potansiyel (OİP) bileşenleri –genlik ve latans değerleri üzerinden araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları, BH yargılarının neredeyse yarısının tanıma performansı ile tutarlı olduğunu işaret etmiştir. Katılımcıların tepki süreleri, tutarlı ve yüksek BH yargılarına göre tutarsız ve düşük BH yargıları için daha hızlı bulunmuştur. OİP bulgularından hareketle, BH yargılarının geri getirilemeyen maddelerin zihinsel gösteriminin bir solunucu olarak 200 milisaniye zaman penceresi (N200 ve P200) ve 300 milisaniye zaman penceresinden (P300) temsil edildiği görülmüştür. Çalışmanın bulguları BH literatürü ile ilgili olan metodolojik ve teorik konulardan hareketle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feeling of knowing (FOK) is a metacognitive judgment that concerns a strong belief about the ability to remember an item in the future that one has recently failed to recall. It has been accepted that FOK judgments are accurate indicators for the future memory performance. The present study aims to investigate accurate and inaccurate FOK performance in semantic memory in terms of its temporal dynamics. By means of the purpose of the study, the recall-judgment-recognition paradigm (Hart, 1965) for general information questions was used. The accuracy of FOK judgments was measured via Goodman-Kruskal's Gamma correlation. Event-Related Potentials (ERPs) components –amplitude and latency values during FOK judgment phase were investigated. In line with the results of the study, almost half of FOK judgments were consistent with the future recognition performance. Participants' reaction times during FOK judgment phase found significantly lower in inaccurate and low FOK judgments than accurate high FOK judgments. ERP results revealed that FOK judgments were associated with the components recorded at 200 ms time window (N200 and P200) and the component recorded at 300 ms time window (P300) as a result of mental representation about unrecalled items. The results of the study were discussed with regards to methodological and theoretical issues grown by the present experiment that are related with the FOK literature in general.