Trump etkisi ve ötekileştirilen Amerikalılar: Müslümanlar örneği
Trump effect and marginalized Americans: Muslims example
  1. Tez No: 473306
  2. Yazar: HİLAL IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Amerika Birleşik Devletleri'nde 2016 Başkanlık seçimleri için yürütülen kampanyalar süresince ve resmi makamına oturuşunu takip eden on gün içerisinde Donald Trump tarafından sarf edilmiş Anti-İslam odaklı söylevlerin Amerikan Müslümanların kimlikleri, yaşadıkları ülkeyi ve dinlerini algılayışlarına etkisi olup olmadığını araştırmanın yanı sıra Müslüman olmayan Amerikalıların algı değişikliği yaşayıp yaşamadığını incelemektir. İkincil kaynakları üzerinden gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada konu üzerine yazılmış olan araştırmalar, kitaplar, makaleler ve haberler temel veri kaynakları olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Müslüman öncelikle Amerikalıların Müslüman cemaatine mi yoksa Amerikan halkına mı ait oldukları konusunda büyük bir fark görmedikleri ve birçoğunun topluma entegre bireyler haline gelmiş oldukları görülmüştür. Bununla birlikte 11 Eylül 2001'den itibaren gayet somut bir hal alan İslamofobinin kampanya malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2016 seçimlerinde Doland Trump'ın muazzam derecede negatif etkiye sebep olan anti-İslam odaklı söylevleriyle birlikte bu malzeme Müslüman Amerikalıların durumunu değiştirmeye başladığı da elde edilen bir diğer bulgudur. Bu anlamda Sağ-Popülizm, İslamofobi ve nefret söylemlerinden son derece sık yararlanan Donald Trump'ın“Trump Etkisi”adı verilen tesirinin hem Amerikan toplumunun yapısını etkilediği hem de ülkemiz ile uzun vadeli ilişkilerini öngörülmesi zor durumlara soktuğu kanaatinde bulunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine whether Donald Trump's usage of Anti-Islam rhetoric during his 2016 presidential campaign as well as the first then days of his official presidency has an effect on Muslim American's perception of their identity, homeland, and Islam while also questioning if non-Muslim Americans had a change of perception pertaining to Islam and Muslims or not. For this, secondary data is collected only. Therefore researches, books, articles and news were used as a source of information. Findings through these indicated that Muslim Americans generally don't think whether they are Americans or Muslims first and integrate well into the society. Regardless starting from September 11, 2001, Islamophobia that took a tangible form turned into a campaign tool. Hence during 2016 elections together with Donald Trump's unimaginably negative Anti-Islam oriented rhetoric, this tool started to change this situation for Muslim Americans. Thus it's possible to say Donald Trump's“Trump Effect”, which heavily relies on right-wing populism, Islamophobia, and hate-speech, effects American nation immensely while making it hard for our country to predict what will happen to our relations in the long run.